Dobre informacje z Grecji pozytywnie wpływają na rynki europejskie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

niedzwiedzki.marcin.150x227Większość europejskich rynków akcyjnych rosła dziś po informacjach płynących z Grecji. Porozumienie kredytodawców oraz greckiego rządu powinno wspierać wzrost gospodarczy dzięki wspólnej, wzmocnionej polityce fiskalnej, co dało pozytywny impuls na sesji na europejskich parkietach, otwierającej kolejny tydzień na rynkach finansowych. Taki obrót spraw przełożył się na azjatyckie rynki akcji, które rosły nawet o 1,5% na zakończonej już sesji, a także na wycenę kontraktów terminowych na giełdach amerykańskich, co sygnalizuje pozytywne otwarcie sesji w USA.

Indeks Stoxx Europe 600 zanotował kolejne maksimum cenowe w okresie ostatnich czterech miesięcy. Jest także kilka spółek, które przyciągały uwagę zachowaniem lepszym od szerokiego indeksu. Jedną z nich jest wywodzący się ze Szwajcarii wytwórca dóbr luksusowych Richemont, który zyskiwał ponad 6%, po tym jak spółka ogłosiła znaczne zyski w za pierwsze półrocze. Po drugiej stronie, z wynikiem -6% plasował się PostNL.

Przyczyną mogła być obcięta prognoza sprzedaży w perspektywie całego roku.

Wolumen transakcyjny akcji Stoxx Europe 600 zmieniających właściciela był niższy o 21% względem średniego wolumenu na tym indeksie z ostatnich 30 dni. Niemiecki Dax natomiast rośnie o więcej niż 0,6%, a inwestorzy prawdopodobnie czekają na rozpoczęcie się sesji w Stanach Zjednoczonych.

Prawdopodobnie sesja za oceanem zdominuje inne rynki, nie tylko w Europie.

Niestety nadal widać dużo pesymizmu w związku z rozpoczętym jakiś czas temu sezonem wyników finansowych w Europie, aczkolwiek jest lepiej niż wskazywały na to prognozy. Indeks mierzący kondycję największych spółek notowanych w Europie rósł przez ostatnie dziewięć tygodni i był to najdłuższy rajd od stycznia 2006 roku. Większość z tych wzrostów była wcześniej podyktowana dużymi oczekiwaniami w stosunku do banku centralnego i kolejnych pakietów stymulujących gospodarkę, jak skup obligacji krajów peryferyjnych przez Europejski Bank Centralny i fundusze stabilizacyjne.

Impulsem podtrzymującym optymizm na rynkach był także raport z amerykańskiego rynku pracy, którego wartość przekroczyła oczekiwania rynkowe.

Grecja oraz międzynarodowi kredytodawcy, z Komisją Europejską na czele, zgodzili się, że istnieje silna potrzeba zacieśnienia wspólnej polityki nakierowanej na wzrost. Wspieranie greckiej gospodarki idzie w parze z wypełnieniem wcześniejszych zobowiązań wynikających pakietów stymulacyjnych, które miały miejsce na początku tego roku.

Reprezentanci tak zwanej Trójki, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego spotkali się z przedstawicielami rządu Grecji, by uściślić warunki przekazania dalszej pomocy wartej łącznie 240 miliardów euro.

Marcin Niedźwiecki
specjalista rynku CFD i Forex
City Index