Do 15 listopada można zgłaszać kandydatów do Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora
Ze względu na pandemię posiedzenie Kapituły Nagrody w 2020 roku nie odbyło się. W związku z tym, w tym roku Kapituła zadecyduje o przyznaniu dwóch Nagród, za lata 2020 i 2021. Wyróżnienie wiąże się z nagrodą pieniężną w kwocie 50 tys. złotych.
Do 15 listopada 2021 roku można nadsyłać zgłoszenia poprzez formularz google.com:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxyB-GLXlm4cSyPAmwm3nZzdhJdm7dbcygy5yjp6Lu2WmL5Q/viewform
‒ Po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii Nagrody przyznajemy dwa wyróżnienia, każde o wartości 50 tys. złotych. Czas lockdownu był wyzwaniem dla wszystkich, w tym również dla środowiska kultury. Tą nagrodą w sposób szczególny honorujemy twórców, dziękujemy za ich pracę włożoną w tworzenie kultury. Dzięki twórcom i ich zaangażowaniu udało się łatwiej przetrwać ten wyczerpujący okres izolacji.
Wszyscy mocno odczuliśmy brak żywego dostępu do kultury. Mamy świadomość jednak, że w tym czasie – na przekór okolicznościom – powstały ważne inicjatywy z obszaru ochrony dziedzictwa kulturowego. Zwracamy się do producentów, kuratorów i instytucji z zaproszeniem do nadsyłania także takich zgłoszeń, mówi Dorota Szostek-Rustecka, Prezeska Zarządu Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.
SPOT WIDEO
Nagroda przyznawana jest za szczególne osiągnięcia dokonane w minionym roku kalendarzowym lub w ciągu ostatnich kilku lat – za uwzględnianie dziedzictwa kulturowego w inicjatywach związanych z szeroko pojętym życiem społecznym i kulturowym.
Zgłoszeń kandydatów do Nagrody dokonują członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji Nagrody oraz instytucje kultury, bądź też, z ich rekomendacją, osoby fizyczne, a także instytucje: państwowe, samorządowe lub pozarządowe o charakterze niezarobkowym, działające w obszarze kultury.
Laureaci
Nagroda jest jedną z licznych inicjatyw, dzięki którym bank Citi Handlowy kontynuuje dzieło swego założyciela, Leopolda Kronenberga – finansisty i przedsiębiorcy, mecenasa kultury i filantropa, który swoimi działaniami wspierał wiele dziedzin życia społecznego i kulturalnego.
W 21-letniej historii Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora otrzymali m.in. prof. Jerzy Limon, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego za stworzenie wyjątkowego miejsca, łączącego tradycję z nowoczesnością, promującego teatr i sztukę współczesną w sposób zrozumiały. Elżbieta i Krzysztof Pendereccy za stworzenie Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, w którym młodzi adepci sztuki mogą rozwijać swój talent, wrażliwość artystyczną i warsztat, pracując pod okiem najwybitniejszych artystów z całego świata. Anda Rottenberg ‒ za wybitne osiągnięcia w działalności badawczej, wystawienniczej, społecznej oraz animacji kultury, dotyczące polskiej i światowej sztuki przełomu XX i XXI wieku.
Brytyjski historyk prof. Norman Davies został uhonorowany za całokształt działalności upowszechniającej polskie dziedzictwo kulturowe za granicą. Krystynę Zachwatowicz i Andrzej Wajdę nagrodzono za wybitne dokonania w sferze filmu i teatru promujące polską kulturę, a także za upowszechnianie wiedzy o potrzebie ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce i wpływ na jego utrwalanie i popularyzację. Kapituła Nagrody doceniła również Leona Tarasewicza za świadome, wieloletnie budowanie pomostów pomiędzy odmiennymi grupami etnicznymi, językowymi i religijnymi polsko-białorusko-litewskiego pogranicza.
Nagrodę otrzymywali twórcy i animatorzy. Wyróżniane były także nieprzeciętne inicjatywy. W 2014 roku Nagrodę otrzymał Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, który sprawuje od 1990 roku opiekę nad najstarszą polską nekropolią w Wilnie. Dzięki niemu przeprowadzono renowację ponad 60 zabytków. Laureatem Nagrody został również ks. bp Waldemar Pytel, uhonorowany za ponad trzydziestoletni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz z Kościołem Pokoju w Świdnicy, wpisanym w 2001 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
O reagowaniu na potrzeby w pandemicznej rzeczywistości.
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, zaangażowała się w działania wspierające różne grupy społeczne. Na początku pandemii ruszyła akcja #CisiBohaterowie, uruchomiona we współpracy z wolontariuszami Citi. Zapewniono posiłki ponad 350 ratownikom medycznym z Warszawy i Olsztyna. Dzięki wsparciu wpłacających oraz podwojeniu zebranej kwoty przez Citi Handlowy i Citibank Europe Plc. przygotowano i dostarczono ponad 8300 posiłków potrzebującym tego służbom medycznym.
W październiku 2020 wystartował program Cybermocn@Szkoła, wspierający nauczycieli w prowadzeniu zajęć online i poruszaniu się w sieci. Rekrutacja do niego zamknęła się w pierwszych 24 godzinach. W projekcie wzięło udział prawie 600 nauczycieli. Dodatkowo odbyły się dwa wykłady otwarte z liczbą słuchaczy sięgającą niemal 2 tys. osób oraz dwa spotkania warsztatowe dla 13 grup nauczycieli. W październiku 2021 ruszyła kolejna edycja projektu.