Dni otwarte w NBP: W świątyni złotówki

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.07-08.foto.048.a.100xBogate zbiory numizmatów, monet i banknotów, pokazy i konkursy, niezwykła podróż po zakamarkach "świątyni złotówki" ściągnęły ponad 14 tys. gości na Dni Otwarte w centrali NBP.

Zwiedzający mogli poznać bank centralny od kuchni, wejść do miejsc, gdzie zawierane są wielomilionowe transakcje, zobaczyć napad na konwój z pieniędzmi i reakcję strażników, a nawet potrzymać w ręku 12,5- -kilogramową sztabę złota o wartości 1,6 mln zł. Mieli okazję obejrzeć wystawę „Santo Subito” – ekspozycję monet i banknotów z wizerunkiem Jana Pawła II, a także gabinet, w którym na co dzień urzęduje prezes NBP oraz dealing-room, salę operacyjną wydziału gospodarki dewizowej. Rolę przewodnika pełnił… prof. Marek Belka. Do dyspozycji najbardziej dociekliwych oddano bibliotekę, mogącą poszczycić się najbogatszym w Polsce zbiorem książek i czasopism o tematyce finansowej.

DNI OTWARTE NBP

…to akcja edukacyjna, która trwa cały rok. Jest organizowana przez centralę oraz oddziały okręgowe w 16 województwach. Bank centralny za otwartymi drzwiami zwiedza co roku kilkadziesiąt tysięcy osób.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI