Dług na monetarnej huśtawce

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

soszynski.konrad.pko.bp.03.400x274Brak informacji na temat uruchomienia programu QE przez EBC (zapowiedzianego przez prezesa M. Draghiego na marzec) stabilizował europejski rynek długu w przeddzień konferencji EBC.

Niewielkie wahania były napędzane przez gorsze od spodziewanych dane PMI za luty z europejskiego sektora usługowego (odczyt wyniósł 53,7 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 53,9 i styczniowego odczytu 52,7 pkt.) oraz znacznie lepsze niż prognozowano informacje o sprzedaży detalicznej w Eurostrefie (3,7% r/r wobec oczekiwań na poziomie 1,9% r/r, oraz poprzedniego odczytu 3,1% r/r). W efekcie niemiecka krzywa przesunęła się w górę o 2 pb. w segmencie 5Y-10Y, pozostając stabilna w segmencie 2Y. Papiery amerykańskie nieznacznie wahały się w reakcji na nieco gorsze niż spodziewane dane ADP oraz lepsze niż oczekiwano ISM z sektora usługowego.

W środę krajowy rynek długu żył decyzją RPP. W godzinach przedpołudniowych inwestorzy sprzedawali dług spodziewając się komunikatu o zamknięciu cyklu obniżek. Decyzja RPP o redukcji stóp o 50 pb. przełożyła się na gwałtowne zjazdy dochodowości (o 10-14 pb.). Jednak już po południu, w trakcie konferencji, padły słowa o zamknięciu cyklu obniżek, co doprowadziło do korekty zjazdów dochodowości. W efekcie w skali całego dnia krzywa IRS przesunęła się w górę o 7-11 pb. w segmencie 2Y-10Y (krzywa obligacji o 5-8 pb.). Rynek FRA, po chwilowych spadkach stawek tuż po ogłoszeniu decyzji o redukcji stóp przez RPP, zaczął przesuwać się w górę. Informacja zawarta w komunikacie Rady o zamknięciu cyklu obniżek doprowadziła do wyraźniejszej przeceny na rynku FRA. W efekcie na zamknięciu dnia najniższy punkt krzywej (7X10) wzrósł do poziomu 1,56%, zaś długi koniec (21X24) do 1,86%, wobec odpowiednio 1,51% i 1,73% na początku tygodnia.

Czwartek będzie naszym zdaniem oznaczał kontynuację wzrostów stawek FRA oraz krzywej IRS i obligacji. Otwarcie rynku może jednak nastąpić nieznacznie niżej w reakcji na niższe niż prognozowane odczyty zamówień w niemieckim przemyśle. W dalszej części dnia powinniśmy zobaczyć wzrosty dochodowości. Zaszkodzić w tym procesie nie powinna konferencja EBC, na której powinniśmy usłyszeć informacje o skupie aktywów oraz zobaczyć nową projekcję inflacyjną. W przypadku projekcji spodziewamy się podniesienia ścieżki wzrostu gospodarczego oraz obniżenia ścieżki inflacji w Eurostrefie. Będzie to naszym zdaniem kolejny argument za kontynuacją wyprzedaży krajowych papierów.

 150305.pko.proc.01.400x150305.pko.proc.02.300x150305.pko.proc.03.550x

Konrad Soszyński
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski