Dlaczego złoto z Banku Anglii odpływa do USA?

Dlaczego złoto z Banku Anglii odpływa do USA?
Źródło: William - stock.adobe.com,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 20 milionów uncji trojańskich złota, wartych około 60 miliardów dolarów, trafiło do depozytów nowojorskiej giełdy Comex od dnia wyborów prezydenckich w USA. Większość pochodzi z londyńskiego rynku złota — największego na świecie.

Uncja trojańska to jednostka miary masy, szeroko stosowana w branży jubilerskiej oraz w handlu metalami szlachetnymi. Jest równa 31,1035 gramów.

Napływ złota do Nowego Jorku był spowodowany pogłoskami o tym, że Donald Trump może nałożyć cła także na metale szlachetne. W efekcie nastąpił znaczny wzrost cen kontraktów futures na złoto, co stworzyło okazję do arbitrażu, czyli wygrywania różnic cen między kontraktami spot w Londynie, a futures na giełdzie Comex. Na początku stycznia ’25 te różnice wynosiły nawet 50 dol. za uncję trojańską, a obecnie wynoszą ok. 10 dolarów.

W skarbcu Banku Anglii w Londynie znajduje się około 420 000 sztabek, każda o wadze 12,5 kg. W sumie to 5250 ton, o wartości około 500 mld dolarów. To złoto jest własnością nie tylko Banku Anglii, ale też wielu innych banków centralnych, które przechowują je w Londynie ze względu na dobre zabezpieczenia.

Czytaj także: Bank of England (BoE) obniżył główną stopę procentową o 25 pb. do 4,50 proc. 

Przez Szwajcarię do USA

Transakcje można rozpocząć kliknięciem komputerowej myszy, ale sztabki złota muszą być fizycznie przemieszczane z ogromnego skarbca, który znajduje się głęboko pod powierzchnią londyńskiego City. Od stycznia ubyło w nim 8 145 sztabek — średnio 370 dziennie. Jak wygląda ta operacja opisał Bloomberg.

Londyńskie City jest zbudowane na glinie i aby zapobiec zapadaniu się budynku, złoto, które ma ciężar właściwy większy niż ołów układa się w Banku Anglii nie wyżej niż na wysokość klatki piersiowej. Gęstość złota to około 19,32 g/cm³ , a gęstość ołowiu około 11,34 g/cm³.

Sztabki są przenoszone przez 15 dokładnie sprawdzonych pracowników Banku Anglii, do opancerzonych ciężarówek, które wiozą je na lotnisko, znajdujące się na obrzeżach Londynu.

Samoloty zabierają do 5 ton kruszcu i przewożą do rafinerii w Szwajcarii, gdzie są przetapiane na mniejsze sztaby o wadze 1 kilograma, które mogą być dostarczane na giełdę Comex w Nowym Jorku. Tam firmy logistyczne starają się je jak najszybciej zarejestrować. Przechowywane są w prywatnych skarbcach nadzorowanych przez giełdę.

Czytaj także: Banki centralne w Europie Środkowo-Wschodniej kupują złoto

Kiedy złoto powróci do Londynu?

Zdaniem ekspertów z branży, szansa na skorzystanie z arbitrażu powoli się kończy, tym bardziej, że cła na złoto na razie nie zostały nałożone. Zapewne wkrótce nadmiernie duże zapasy złota w magazynach Comex w USA będą się zmniejszać.

Złoto z Nowego Jorku popłynie na inne rynki zagraniczne, głównie do Azji i na Bliski Wschód, a część powróci do Londynu, wcześniej ponownie przerobiona na sztaby o ciężarze 12,5 kg.  

Czytaj także: Bank Anglii opóźnia Bazyleę III

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl