Dlaczego Warren Buffett unika inwestowania w bitcoina?
Tym, którzy go zachęcali do inwestowania w internet, mówił: „Wiem, co to jest cegła, ale nie wiem, co to jest cyberprzestrzeń”.
Innym razem powiedział: „Mam dość kłopotów z rzeczami, o których myślę, że coś wiem. Dlaczego zatem mam zajmować długą lub krótką pozycję w czymś, o czym nic nie wiem?”
Takie podejście pozwoliło Buffettowi uniknąć strat, gdy w 2000 roku pękła bańka internetowa. Powoli jednak modyfikował swoje poglądy na spółki technologiczne i dziś Berkshire Hathaway jest największym akcjonariuszem Apple.
Wciąż jednak unika inwestowania w kryptowaluty. Uważa, że przyciągają one uwagę wielu amatorów inwestowania dlatego właśnie, że są tajemnicze.
Zjazd notowań bitcoina
„Jeśli czegoś nie rozumiesz, ekscytujesz się tym bardziej niż wtedy, gdy to rozumiesz. Sądzisz, że możesz mieć wszystko, co tylko sobie wyobrazisz, że to jest jakaś magia” – mówił.
Według Buffetta bitcoiny nie są stabilnymi środkami wymiany, a przede wszystkim nie są zdolne do przechowywania wartości.
Minione półtora miesiąca było dla najbardziej znanej kryptowaluty – bitcoina trudne. W połowie kwietnia 2021 roku osiągnął rekordowy poziom 63000 USD za sztukę, ale od tego czasu stracił ponad 40% swojej wartości, osiągając nieco ponad 35000 USD w piątek 28 maja.
Akcjonariusze Berkshire Hathaway, którzy niedawno mogli myśleć, że przegapili życiową okazję, teraz wzdychają z ulgą.
Bitcoin nie ma cech pieniądza
Buffett nie skomentował sytuacji kryptowaluty podczas dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy Berkshire Hathaway, które odbyło się na początku maja. Wcześniej jednak w wywiadach wyjaśniał, dlaczego nie unika bitcoinów.
Uważa, że kryptowaluty nie mają prawdziwej wartości. „Nie rozmnażają się, nie mogą wysłać czeku, nic nie mogą zrobić, a ty możesz tylko mieć nadzieję, że ktoś inny przyjdzie i zapłaci ci za nie więcej. A wtedy tamta osoba będzie miała problem” – powiedział Buffett w wywiadzie dla CNBC w 2020 roku.
Inwestor uważa, że wartość bitcoinów wynika tylko z nastrojów na rynku. Nie mają one jednak wszystkich cech pieniądza.
Według najpowszechniejszej definicji pieniądz jest środkiem wymiany, środkiem przechowywania wartości i jednostką rozliczeniową.
Według Buffetta bitcoiny nie są stabilnymi środkami wymiany, a przede wszystkim nie są zdolne do przechowywania wartości.
Świetnie nadają się do anonimowych przekazów i dlatego są wykorzystywane przez świat przestępczy, ale według prezesa Berkshire Hathaway to nie zaleta, tylko wada bitcoinów.