Dlaczego potrzebujemy zarządzania danymi burzącego silosy?

Dlaczego potrzebujemy zarządzania danymi burzącego silosy?
Źródło: HPE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Zarządzanie przechowywaniem danych, zarządzanie danymi ‒ Dlaczego potrzebujemy zarządzania danymi burzącego silosy?" taki tytuł nosi opracowanie Jarosława Smulskiego, Senior Program Manager w IDC, zrealizowane dla HPE.

Autor wychodzi z założenia, że zarządzanie danymi jest kluczowe dla transformacji cyfrowej.

Przypomina, że przez dekady rozwoju architektury IT to aplikacje organizowały strukturę IT w organizacjach. Każda z nich miała infrastrukturę dostosowaną do danej charakterystyki i jej administratorów, którzy potrafili przełożyć biznesowe potrzeby na język tych aplikacji i alokowane dane. Dlatego każde repozytorium musi być zarządzane osobno – to są właśnie silosy danych.

Jarosław Smulski pisze: „Podstawową zasadą transformacji cyfrowej jest zburzenie tych silosów i zbudowanie jednolitych zasobów danych. Organizacje ery cyfrowej nie mogą sobie pozwolić na ograniczenie dostępu do tylko jednej aplikacji. Dlatego, tworzenie jednolitych pul danych i narzędzi zarządzania ma krytyczne znaczenie dla przeprowadzenia pomyślnej transformacji w kierunku organizacji napędzanej danymi.”

Silosy i skutki ich funkcjonowania

Jest klika konsekwencji związanych z istnieniem silosów danych. Między innymi ich istnienie może prowadzić do utraty kontroli nad własnymi danymi, niewydajnego alokowania i zbędnego alokowania zasobów ludzkich i technicznych, niewykorzystywania danych w sposób maksymalny jako zasób biznesowy.

Tymczasem badanie przeprowadzone przez firmę IDC wskazuje, że 60% organizacji już przeszło transformację cyfrową. Głównym ich celem jest stworzenie organizacji „napędzanej danymi”. Dzięki temu mogą w oparciu o dane podejmować lepsze decyzje w krótszym czasie.

Badanie firmy IDC wykazało również, że przeciętnie tylko 32% danych organizacji jest wykorzystywanych w wydajny sposób.

Nowe podejście HPE

Odpowiedzią na potrzeby organizacji, które chcą skutecznie przejść przez transformację cyfrową, zerwać z silosową strukturą jest nowe podejście firmy HPE do zarządzania infrastrukturą przechowywania danych.

Jak zauważa autor opracowania: „Nowa platforma usług w zakresie danych od firmy HPE, HPE Data Services Cloud Console, stworzona w oparciu o wizję ujednoliconej metodyki DataOps przenosi model działań w chmurze i usług w zakresie danych tam, gdzie istnieją dane, a także ujednolica działania na danych.

Zaprojektowano ją, aby zmierzyć się z problemem eksplozji danych od brzegu sieci do chmury, zlikwidować silosy i obniżyć stopień złożoności, które stanowią plagę dla środowisk danych. Jednocześnie platforma ta wpływa na maksymalizację zwinności i innowacyjności oraz redukuje ryzyko biznesowe.”

Więcej szczegółów w raporcie: „Zarządzanie przechowywaniem danych, zarządzanie danymi ‒ Dlaczego potrzebujemy zarządzania danymi burzącego silosy?” (plik do pobrania)

Źródło: aleBank.pl