Dlaczego potrzebujemy zarządzania danymi burzącego silosy?
Autor wychodzi z założenia, że zarządzanie danymi jest kluczowe dla transformacji cyfrowej.
Przypomina, że przez dekady rozwoju architektury IT to aplikacje organizowały strukturę IT w organizacjach. Każda z nich miała infrastrukturę dostosowaną do danej charakterystyki i jej administratorów, którzy potrafili przełożyć biznesowe potrzeby na język tych aplikacji i alokowane dane. Dlatego każde repozytorium musi być zarządzane osobno – to są właśnie silosy danych.
Jarosław Smulski pisze: „Podstawową zasadą transformacji cyfrowej jest zburzenie tych silosów i zbudowanie jednolitych zasobów danych. Organizacje ery cyfrowej nie mogą sobie pozwolić na ograniczenie dostępu do tylko jednej aplikacji. Dlatego, tworzenie jednolitych pul danych i narzędzi zarządzania ma krytyczne znaczenie dla przeprowadzenia pomyślnej transformacji w kierunku organizacji napędzanej danymi.”
Silosy i skutki ich funkcjonowania
Jest klika konsekwencji związanych z istnieniem silosów danych. Między innymi ich istnienie może prowadzić do utraty kontroli nad własnymi danymi, niewydajnego alokowania i zbędnego alokowania zasobów ludzkich i technicznych, niewykorzystywania danych w sposób maksymalny jako zasób biznesowy.
Tymczasem badanie przeprowadzone przez firmę IDC wskazuje, że 60% organizacji już przeszło transformację cyfrową. Głównym ich celem jest stworzenie organizacji „napędzanej danymi”. Dzięki temu mogą w oparciu o dane podejmować lepsze decyzje w krótszym czasie.
Badanie firmy IDC wykazało również, że przeciętnie tylko 32% danych organizacji jest wykorzystywanych w wydajny sposób.
Nowe podejście HPE
Odpowiedzią na potrzeby organizacji, które chcą skutecznie przejść przez transformację cyfrową, zerwać z silosową strukturą jest nowe podejście firmy HPE do zarządzania infrastrukturą przechowywania danych.
Jak zauważa autor opracowania: „Nowa platforma usług w zakresie danych od firmy HPE, HPE Data Services Cloud Console, stworzona w oparciu o wizję ujednoliconej metodyki DataOps przenosi model działań w chmurze i usług w zakresie danych tam, gdzie istnieją dane, a także ujednolica działania na danych.
Zaprojektowano ją, aby zmierzyć się z problemem eksplozji danych od brzegu sieci do chmury, zlikwidować silosy i obniżyć stopień złożoności, które stanowią plagę dla środowisk danych. Jednocześnie platforma ta wpływa na maksymalizację zwinności i innowacyjności oraz redukuje ryzyko biznesowe.”
Więcej szczegółów w raporcie: „Zarządzanie przechowywaniem danych, zarządzanie danymi ‒ Dlaczego potrzebujemy zarządzania danymi burzącego silosy?” (plik do pobrania)