Dlaczego coraz więcej Polaków wykupuje prywatne ubezpieczenia?

Dlaczego coraz więcej Polaków wykupuje prywatne ubezpieczenia?
Złoty Fot. stock.adobe.com/kk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), pod koniec ubiegłego roku, z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego korzystało już ponad 2,6 mln Polaków. Ten zaskakujący wynik jest aż o 23% większy niż w 2017, a zainteresowanie naszych rodaków stale rośnie. W 2018 roku, na polisy zdrowotne wydaliśmy o ponad 140 mln PLN więcej niż rok wcześniej.

W 2018 roku na #polisy zdrowotne Polacy wydali o ponad 140 mln #PLN więcej niż rok wcześniej #ubezpieczenia

 – W ubiegłym roku podjęliśmy tematykę ubezpieczeń zdrowotnych w II edycji naszego badania „Polacy o ubezpieczeniach”. Według wyników badania, aż 92% naszych respondentów uważa, że świadczenia z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia nie spełniają ich oczekiwań, z czego 70% z nich zdecydowało się na wykupienie prywatnej polisy – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. Polacy przede wszystkim maja dość czekania w kolejkach na wizytę u lekarza specjalisty, które niekiedy sięgają kilku a nawet kilkunastu miesięcy oczekiwania. W temacie zdrowia, naszym rodakom zależy na szybkim działaniu, więc coraz częściej decydują się, że zamiast wizyty u państwowego lekarza, wybiorą się do prywatnej kliniki. – Przez taki obrót spraw Polacy zaczęli wydawać coraz to większe pieniądze na szybsze, prywatne leczenie, a ich niechęć do długich kolejek poskutkowała decyzją o wykupieniu polisy zdrowotnej. Dzięki niej mogli zaoszczędzić pieniądze i czekać na prywatną wizytę kilka dni, a nie prawie 4 miesiące, jak to bywa w przypadku państwowych świadczeń – dodaje ekspert.

Jednak nie tylko niezadowolenie naszych rodaków wpływa na zwiększenie się ilości wykupionych polis. – Coraz częściej można się spotkać z propozycją dopisania przez pracodawcę do ubezpieczenia grupowego. Taki benefit jest częściowo lub w pełni finansowany przez firmę, przez co staje się bardzo atrakcyjną oferta dla pracowników. Ponadto dzięki takiemu udogodnieniu możemy objąć polisą nie tylko siebie, ale także bliską nam osobę – informuje Maciej Kuczwalski. Według danych PIU, 64% respondentów posiada ubezpieczenie w pełni opłacone przez swojego pracodawcę, natomiast 60% uczestników badania, którzy nie posiadają polisy zdrowotnej, byłaby skłonna ponieść częściowe koszty, jeżeli ich firma oferowałaby takie rozwiązanie.

Dla 34% ankietowanych Polskiej Izby Ubezpieczeń, polisy zdrowotne mają zdecydowanie zbyt wysokie ceny, co znacznie zniechęca ich do wykupienia ubezpieczenia. Jednak obecnie na rynku mamy wiele różnych wariantów w rozmaitych cenach. – Rok temu, na polski rynek został wprowadzony Krajowy Program Zdrowotny. Polisa jest oparta o bardzo popularny u naszych zachodnich sąsiadów, model współpłatności. Dzięki temu płacimy mniej, bo zaledwie 49 PLN miesięcznie, a świadczeń mamy tyle co w dużo droższej polisie. Jedyną różnicą jest to, że przy każdej wizycie dopłacamy niewielką kwotę -wspomina Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Źródło: CUK Ubezpieczenia