Dla realizacji celów ESG konieczna współpraca sektora publicznego z prywatnym
Ignacy Niemczycki wspomniał o europejskich ramach zrównoważonego finansowania, w tym w szczególności tzw. zielonej taksonomii, które tworzą nową siatkę regulacyjną, umożliwiającą kwalifikację i mapowanie działalności gospodarczych zrównoważonych środowiskowo.
– Jest to niezwykle skomplikowana legislacja, tworzona na poziomie unijnym, której kształt wpływa niemal na każdy obszar aktywności gospodarki – dodał przedstawiciel rządu, wskazując, iż w celu wypełnienia tych wymogów niezbędny jest dialog ze wszystkimi interesariuszami tego procesu, obejmujący implikacje wdrożenia taksonomii dla poszczególnych segmentów gospodarki.
Ignacy Niemczycki wspomniał o istotnym znaczeniu, jakie w procesie transformacji gospodarczej odegrać mogą polskie banki, a czego jednym z przejawów jest zorganizowanie Kongresu Bankowości Zrównoważonego Rozwoju.
– Sektor bankowy ma ogromną rolę w transformacji całej polskiej gospodarki. Ważny jest stały dialog sektora prywatnego z publicznym, żeby właściwie zidentyfikować potrzeby klientów – zapewnił wiceminister rozwoju i technologii.
I dodał, że ESG należy postrzegać jako ogromny potencjał rozwoju i innowacyjności polskiej gospodarki.
– Widzę intensywny rozwój zróżnicowanych form finansowania oferowanych przez banki, które mają wspierać osiąganie celów zrównoważonego rozwoju, w tym transformacji energetycznej i adaptacji do zmian klimatu – dodał Ignacy Niemczycki.
Czytaj także: Prezes ZBP o wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju na rynku finansowym
ESG – standardy GRI jako podstawa sprawozdawczości banków
Standardów w obszarze ESG będzie sukcesywnie przybywać, podobnie jak obowiązków sprawozdawczych w tym zakresie, wskazywała dr hab. Joanna Krasodomska, profesor Katedry Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zaprezentowała ona wyniki analiz, dotyczących zrównoważonego finansowania w zakresie sprawozdawczości, obejmujące największe instytucje finansowe aktywne na polskim rynku.
– Wszystkie banki, które analizowaliśmy, stosują standardy GRI jako podstawę swojej sprawozdawczości, co jest informacją pozytywną z tego względu, że są one w dużej mierze zbieżne z Europejskimi Standardami Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju – zaznaczyła Joanna Krasodomska.
Instytucje finansowe z reguły korzystają z usług wielkiej czwórki, czyli największych firm audytorskich.
Czytaj także: Sektor bankowy kluczowy dla finansowania zielonej transformacji
Luka inwestycji w zielonych kredytach
Wątek ten kontynuował dr Krzysztof Kil z Katedry Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego UEK. Wspomniał on, iż polskie banki zajmują ostatnie pozycje, jeśli chodzi o raportowanie ESG na tle instytucji z innych państw.
– Rozmawiając o zrównoważonym finansowaniu musimy pamiętać, gdzie jesteśmy jako sektor bankowy w Polsce, że ta luka inwestycji, o których mówił prezes ZBP, nie tylko jest związana z brakiem zielonych kredytów, ale w ogóle ze spadkiem wskaźnika kredytowego – podkreślał dr Krzysztof Kil.
Wskazał także na ogromną przestrzeń, w której trzeba, przy wsparciu władz publicznych, te zaległości nadrobić.