Dell zaprasza do programu „Future made in Poland”

Dell zaprasza do programu „Future made in Poland”
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wierzymy, że nasz potencjał ludzki, przede wszystkim kapitał ludzki, jest jednym z najlepszych – tak o polskich specjalistach IT wypowiedział się Dariusz Piotrowski, dyrektor zarządzający Dell Technologies Polska podczas konferencji prasowej, towarzyszącej wydarzeniu Dell Technologies Polska AI Edition.

Przedstawiciel Della przywołał wyniki badania, potwierdzające, iż  kluczowym wyzwaniem dla większości krajów świata pierwszym jest brak kapitału ludzkiego, innowacyjnie myślących talentów, zdolnych tworzyć i rozwijać systemy sztucznej inteligencji.

– W Polsce ten czynnik jest na szóstym miejscu – dodał Dariusz Piotrowski. Wskazał on na dziesiątki tysięcy małych, tysiące średnich i setki dużych polskich firm, inwestujących w obszar badań i rozwoju.

Aby jednak właściwie rozumieć hasło „Future made in Poland” należy sobie uświadomić, iż celem prac badawczo-rozwojowych ani w polskich, ani europejskich realiach nie będzie wykreowanie nowej architektury procesora, ponieważ stoi to poza zasięgiem tak finansowym, jak i czasowym.

Fabryka Della w Łodzi

– Jesteśmy za to w stanie przyciągać nowoczesne rozwiązania i technologie i tworzyć wokół nich rozwiązania, czyli to, co robimy de facto w fabryce w Łodzi – podkreślił przedstawiciel Della.

Wspomniał on, iż zakład zatrudnia około 1500 osób, z czego 250 stanowią pracownicy powołanego do życia dwa lata temu działu R&D, będącego jednym z najistotniejszych tego typu ośrodków w skali globalnej. Fabryka ta dostarcza na rynek ok. 3-4 miliony urządzeń rocznie, a w okresie pandemii było ich nawet blisko 5 milionów.

A jest to sprzęt o najwyższym poziomie zaawansowania, w tym najnowocześniejsze serwery wyposażone w karty GPU, które stanowią podstawę dla dalszego rozwoju AI. Potencjał ten uzupełnia cały ekosystem partnerów, bazujący na współpracy z ośrodkami naukowymi i uczelniami.

– Jeśli dobrze wykorzystamy ten potencjał ludzki, możliwości, które mamy w zakresie R&D i będziemy mieli wsparcie rządu, a jesteśmy w dialogu z Ministerstwem Cyfryzacji i z innymi ministerstwami, to uważamy, że sky is the limit – podsumował Dariusz Piotrowski.

Future Made in Poland

Choć w warunkach polskich czy europejskich nie powstanie kolejny procesor, w dalszym ciągu realne pozostaje tworzenie innowacji na bazie najnowocześniejszych technologii, również w ramach projektu Future Made in Poland, do którego przedstawiciel Della zaprosił wszystkie zainteresowane podmioty.

– Myślę, że byłoby dobrze, gdybyśmy my uwierzyli w siebie tak naprawdę, że w tej Polsce da się to wszystko zrobić. My tą wiarę mamy, rozwijamy się w Polsce, jesteśmy liderem rynku w głównych kategoriach urządzeń – zaznaczył reprezentant Della.

Jednym z jakże licznych przykładów innowacji, podnoszących poziom bezpieczeństwa IT jest autorski projekt o roboczej nazwie Cyfrowy Bunkier, który spopularyzował się wśród użytkowników.

– Największe instytucje w kraju już dysponują tym rozwiązaniem, na szczęście dla nas wszystkich, bo to podnosi nasz ogólny poziom bezpieczeństwa – sugerował Dariusz Piotrowski. Wyjaśnił on też, czemu w warunkach europejskich nie wchodzi w grę stworzenie od podstaw nowego procesora.

 – Jeśli chcielibyśmy uzyskać produkt inny od tego, co oferuje nVIDIA, Intel, AMD czy Qualcomm to sam proces designu zajmuje mniej więcej między 3 a 5 lat, i to wówczas, kiedy byśmy  zebrali najlepszych specjalistów do jego budowy. Jak już mielibyśmy ten design, to stworzenie linii, które mogłyby realizować proces produkcyjny, kosztowałoby dziesiątki miliardów. Nawet na poziomie Unii nie ma dzisiaj takich funduszy. A przecież dochodzi do tego testowanie i dalsze rozwijanie, żeby uzyskać produkt końcowy, co zajmuje kolejne lata. W mojej opinii proces taki zamknąłby się w cyklu 10 lat i pochłonął setki miliardów na inwestycje – podsumował Dariusz Piotrowski, dodając, iż budżety na inwestycje w AI nawet w największych europejskich krajach nie zbliżają się do tej sumy.

Rzecz w tym, że – jak wspomniał wcześniej reprezentant Della – gospodarka będzie się digitalizować, i już dziś nie ma takiej jej dziedziny, do której nie wchodziłaby sztuczna inteligencja.

– Są trzy komponenty: algorytm, dane i computing power – podsumował Dariusz Piotrowski.

Źródło: BANK.pl