Deficyt budżetowy może wynieść poniżej 50% planu na koniec roku

Deficyt budżetowy może wynieść poniżej 50% planu na koniec roku
Fot. KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Deficyt budżetu centralnego w tym roku może wynieść nawet poniżej 50% zakładanego na ten rok, poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska.

Czerwińska: Szacowaliśmy wcześniej 50-60%; w tej chwili myślę, że jest realna ta dolna granica.

„Czwarty kwartał jest zawsze bardzo specyficzny, kiedy dynamika wydatków znacznie przyspiesza, więc trzeba to brać pod uwagę przy kalkulacji deficytu budżetu państwa. Rzeczywiście, szacowaliśmy wcześniej 50-60%; w tej chwili myślę, że jest realna ta dolna granica. Myślę, że to będzie 50%, może nawet poniżej z zastrzeżeniem, że dynamiki wydatków budżetowych jeszcze do końca nie znamy, bo dysponenci przesyłają zapotrzebowanie na środki pieniężne do resortu finansów do 20 listopada. To oznacza, że po 20 listopada będę z dużym prawdopodobieństwem wiedziała, jak z deficytem stoimy” – powiedziała Czerwińska dziennikarzom w kuluarach Kongresu 590 w Rzeszowie.

Dodała, że dane z samorządów napływają do resortu finansów, ale deficyt całego sektora finansowego również będzie niższy.

Nadwyżka 3,2 mld złotych

„Jeżeli chodzi o wykonanie deficytu całego sektora finansowego na ten rok, to on może wynieść 0,5% może 0,6% PKB. Dane z JST napływają i jesteśmy w trakcie ich weryfikacji” – powiedziała Czerwińska.

Według szacunkowych danych Ministerstwa Finansów, w budżecie państwa na koniec września br. odnotowano nadwyżkę w wysokości 3,2 mld zł. Ustawowy plan na cały rok to 41,49 mld zł deficytu.

Wcześniej S&P Global Ratings prognozował deficyt „general government” Polski na poziomie 0,9% PKB w 2018 r., 1,5% PKB w 2019 r. i 2% PKB w 2020 r. Czerwińska mówiła wówczas, że deficyt w tym ujęciu może wynieść ok. 1% PKB w 2018 r. Później „Dziennik Gazeta Prawna” dowiedział się nieoficjalnie, że resort finansów szacuje tegoroczny deficyt „general government” na 0,4% PKB.

Źródło: ISBnews