Czym się zajmuje Europejski Urząd Nadzoru Bankowego?
EBA to angielski skrót od European Banking Authority. Używa się skrótu po angielsku, gdyż polskie tłumaczenie jest znacznie dłuższe: Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB). Siedzibą EBA jest Londyn.
EBA jest częścią Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego, który obejmuje trzy organy unijne, odpowiadające za koordynację nadzoru nad rynkiem finansowym z podziałem na rynek bankowy, kapitałowy i ubezpieczeniowy:
– Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA – European Securities and Markets Authority),
– Europejski Urząd Nadzoru Bankowego,
– Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA – European Insurance and Occupational Pensions Authority).
Wnioski z kryzysu
Wszystkie trzy powstały w wyniku wzmocnienia w Unii Europejskiej ram ostrożnościowych i nadzorczych po kryzysie finansowym z 2008 roku. EBA ma za zadanie zapewnić skuteczną i spójną regulację ostrożnościową i nadzór w całym europejskim sektorze bankowym.
Do ogólnych celów działalności Urzędu należą utrzymanie stabilności finansowej w Unii oraz zapewnienie integralności, efektywności i prawidłowego funkcjonowania sektora bankowego. Najkrócej mówiąc, EBA ma stanowić pewne forum współpracy, tworzenia i ujednolicania dobrych praktyk i jednolitej interpretacji przepisów unijnych.
EBA nie sprawuje zatem bezpośredniego nadzoru nad uczestnikami rynku – ten pozostaje w rękach narodowych nadzorców, bądź Europejskiego Banku Centralnego w ramach SSM – lecz dba o poprawę funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez zapewnienie odpowiedniego, skutecznego oraz jednolitego europejskiego nadzoru i regulacji.
W ramach swoich kompetencji EBA obserwuje rozwój rynku bankowego w Europie i służy radą instytucjom europejskim zakresie zmiany lub nowych regulacji, a także może opracowywać dokumenty doradcze bądź wytyczne odnośnie właściwego stosowania przepisów w praktyce.
W skład organów EBA wchodzą przedstawiciele poszczególnych nadzorów bankowych w Unii Europejskiej, zasiadający w Radzie Organów Nadzoru.
EBA reprezentuje na zewnątrz jej Przewodniczący, wspomniany już na początku. Jak informowałem tydzień temu, wskazanym na przewodniczącego został Jose Manuel Campa, który w tym tygodniu był przepytywany przez posłów Parlamentu Europejskiego w komisji ds gospodarczych i monetarnych.