Czy pamiętasz jeszcze ten bank?

Czy pamiętasz jeszcze ten bank?
Przemysław Szubański, "Parkiet", fot. Krzysztof Skłodowski "FOTORZEPA"
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po roku 1989 nastąpił wysyp prywatnych banków. Wiele z nich było zbyt słabych, żeby się utrzymać. Czy ktoś jeszcze je pamięta?

#PrzemysławSzubański: Czy ktoś jeszcze pamięta #BankLeonard? @nbppl

Za chwilę zamiast BGŻ BNP Paribas zostanie tylko BNP Paribas. Zniknie skrót BGŻ, kojarzony od 1975 roku z bankowością spółdzielczą (i również z restrukturyzacją tego banku w latach 90.).

Niedawno zamiast BZ WBK pojawiła sie nazwa Santander. Czy ktoś jeszcze pamięta, że w 1988 r. – a więc już 30 lat temu – rozpoczęło się wydzielanie z NBP dziewięciu banków komercyjnych: Państwowego Banku Kredytowego w Warszawie, Banku Gdańskiego, Banku Śląskiego w Katowicach, Banku Przemysłowo-Handlowego w Krakowie, Banku Depozytowo-Kredytowego w Lublinie, Powszechnego Banku Gospodarczego w Łodzi, Wielkopolskiego Banku Kredytowego w Poznaniu, Pomorskiego Banku Kredytowego w Szczecinie i Banku Zachodniego we Wrocławiu? Że WBK przejął Bank Zachodni, łącząc obie nazwy?

Przejęcia, konsolidacje…

Z tej dziewiątki (a później „10” – w 1993 r. wydzielono jeszcze Polski Bank Inwestycyjny) pozostała już tylko nazwa „Bank Śląski” jako własność holenderskiego ING. Pozostałe zostały przejęte, skonsolidowane – pamięta się może jeszcze nazwę BPH, bo połączenie jego wydzielonej części z Alior Bankiem nastąpiło w 2016 r.

Po roku 1989 nastąpił wysyp prywatnych banków: – w końcu 1991 działało ich już 71, na początku 1998 r. – 84. Wiele z nich było zbyt słabych, żeby się utrzymać – pierwszy upadł w 1993 r. Czy ktoś jeszcze pamięta Bank Leonard? A Pierwszy Komercyjny Bank w Lublinie? Słynna instytucja Davida Bogatina, drugi w Polsce prywatny bank, którego akcje NBP (w 1993 ustanowił zarząd komisaryczny nad bankiem) sprzedał Powszechnemu Bankowi Kredytowemu.

Człowiek, który wcześniej akcje kupił od Bogatina – Tadeusz Olczak – latami walczył z NBP o zwrot banku, skarżąc wreszcie skarb państwa i żądając miliarda złotych odszkodowania. Cała sprawa zginęła w pomroce dziejów.

Zostały najstarsze nazwy

Historię polskiego systemu bankowego podtrzymują dziś już tylko cztery banki. Najstarszy, założony w 1870 r. Bank Handlowy (chociaż dla wielu klientów to już Citibank), Pocztowa Kasa Oszczędności (od 1950 r. Powszechna Kasa Oszczędności, teraz już tylko PKO Bank Polski), Bank Gospodarstwa Krajowego, utworzony w 1924 roku, i wreszcie Bank Polska Kasa Opieki SA (od 1929 r.), krótko UniCredit, teraz znów Pekao.

A ja z łezką w oku wspominam działalność Kredyt Banku, Martynę Lisiecką-Klinz, szefową rady nadzorczej Prosper Banku, która w 1990 r. otrzymała tytuł Miss Business,  i wiele innych instytucji – często bankowych efemeryd.