Czy nowe przepisy przyspieszą rozpoznawanie spraw egzekucyjnych?
Za kilka miesięcy wejdą w życie zmiany w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji, które mają na celu przyspieszenie rozpoznawania spraw egzekucyjnych. Chodzi o racjonalne rozdzielanie spraw do poszczególnych kancelarii komorniczych tak, aby większość z nich nie trafiała do największych graczy, a tym samym o zapobieżenie przewlekłemu prowadzeniu tego rodzaju spraw.
Uchwalona przez Sejm 9 kwietnia br. (Dz.U. z 2015 r., poz. 624) nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, nakazuje komornikowi wybranemu przez wierzyciela odmowę wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli:
- w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy;
- wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5 000, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%;
- wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 000.
Zaległość będzie obliczana poprzez podzielenie liczby spraw niezałatwionych w poprzednim półroczu przez średni miesięczny wpływ spraw w poprzednim półroczu, wyłączając sprawy o egzekucję świadczeń powtarzających się. Skuteczność zaś, będzie obliczana przez ustalenie procentowego stosunku ilości spraw załatwionych poprzez wyegzekwowanie świadczenia w roku poprzednim do liczby spraw, które wpłynęły w roku poprzednim.
Wobec komornika, który rozpoczął działalność, zaległość i skuteczność będzie obliczana po upływie roku następującego po roku, w którym złożył ślubowanie.
Większość przepisów omawianej nowelizacji wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a konkretnie 8 listopada 2015 r.
Jak jest obecnie?
Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o komornikach sądowych i egzekucji dają wierzycielowi prawo wyboru komornika na terytorium Polski, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.
Komornik wybrany przez wierzyciela nie może odmówić wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli byłyby one prowadzone w obszarze właściwości sądu apelacyjnego, obejmującego jego rewir. Wynika to z art. 8 ust. 7 ustawy. Ograniczenie tego prawa określa art. 8 ust. 8 ustawy, w myśl którego komornik wybrany przez wierzyciela odmawia jednak wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy. Zaległość tę oblicza się, dzieląc liczbę spraw niezałatwionych w poprzednim półroczu przez średni miesięczny wpływ spraw w poprzednim półroczu, wyłączając sprawy o egzekucję świadczeń powtarzających się.
Obecnie obowiązujące przepisy zwiększyły wprawdzie konkurencję pomiędzy komornikami, ale spowodowały również rozwarstwienie kancelarii komorniczych i pomijanie komorników skutecznych.
Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec