Czy nie kupimy już ubezpieczeń AXA?

Czy nie kupimy już ubezpieczeń AXA?
Fot. stock.adobe.com / Tobias Arhelger
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na początku bieżącego roku, krajowe media informowały o przejęciu polskiej działalności Grupy AXA przez firmę UNIQA. Eksperci Ubea.pl sprawdzili dla aleBank.pl czy te plany nadal są realne.

#AndrzejPrajsnar: Po takim planowanym połączeniu, austriacki ubezpieczyciel #UNIQA stanie się niekwestionowanym „numerem 4” na rynku majątkowym #RynekUbezpieczeń #Przejęcia @ubea_pl @AXAPolska @UNIQAPolska

W lutym br. eksperci porównywarki Ubea.pl przedstawili analizę o tym, jak rodzimy rynek ubezpieczeniowy będzie wyglądał po przejęciu polskiego biznesu Grupy AXA przez firmę UNIQA. Od tamtego czasu zmieniło się sporo. Chodzi przede wszystkim o kondycję krajowej gospodarki oraz rynku ubezpieczeń.

Ze względu na negatywny wpływ koronawirusa, wiele osób zainteresowanych polską branżą ubezpieczeń teraz zadaje sobie pytanie, czy plany dotyczące rynkowej ekspansji firmy UNIQA oraz wyjścia Grupy AXA z Polski nadal są realne. Eksperci odpowiadają na to pytanie i przy okazji prezentują statystyki na temat polskiego rynku ubezpieczeń.  

UNIQA chce umocnić pozycję w naszym regionie

Koronawirusowe zamieszanie sprawiło, że pytania o plany związane z przejęciem polskiej części biznesu Grupy AXA, jak najbardziej wydają się uzasadnione. Warto pamiętać, że wedle doniesień, które pojawiły się na początku bieżącego roku, transakcja uzgodniona z firmą UNIQA miała dotyczyć również spółek AXA działających na terenie Czech i Słowacji.

Dzięki takiemu przejęciu części działalności konkurenta, UNIQA Insurance Group będąca wiodącym ubezpieczycielem na terenie Austrii, mogłaby znacząco wzmocnić swoją pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej.

‒ Wspomniany ubezpieczyciel na skutek rynkowej ekspansji miał zyskać aż 5 mln nowych klientów i przypis składki na poziomie 800 mln euro. Grupa AXA chciała z kolei uprościć swoją działalność i skupić się na wiodących rynkach ‒ wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Zgodnie z pierwotnymi doniesieniami, wartość transakcji dotyczącej spółek Grupy AXA z Polski, Czech i Słowacji miała wynosić około 1 mld euro. Strony spodziewały się, że transakcja zostanie „dopięta” pod koniec 2020 roku, czyli już po uzyskaniu odpowiednich zgód ze strony instytucji regulujących rynki ubezpieczeniowe.

‒ W przypadku naszego kraju, transakcja miała dotyczyć następujących spółek: AXA Polska SA, AXA Życie TU SA, AXA Ubezpieczenia TUiR SA, AXA TFI SA oraz AXA PTE SA ‒ wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj także: Klienci PKO Ubezpieczenia mogą już zdalnie potwierdzić tożsamość za pomocą mojeID

Transakcja prawdopodobnie dojdzie do skutku…

Informacje zaprezentowane niedawno przez Puls Biznesu wskazują, że pomimo zmiany warunków rynkowych austriacki ubezpieczyciel nie zrezygnował z planów poszerzenia swojej działalności na terenie Europy-Środkowo Wschodniej (w tym również Polski).

Przedstawiciele Grupy UNIQA zwracają uwagę, że biznes ubezpieczeniowy AXA z Polski, Czech i Słowacji nadal jest dla nich atrakcyjnym celem przejęcia.

‒ Dzięki temu rozwiązaniu, austriacki ubezpieczyciel chce poprawić swoje kompetencje związane z cyfryzacją działalności (np. likwidacją szkód online). Trzeba też pamiętać, że AXA posiada spore doświadczenie w bancassurance ‒ podkreśla Andrzej Prajsnar.

Inne firmy będą miały mocniejszego konkurenta

Najnowsze dane Komisji Nadzoru Finansowego pomagają w odpowiedzi na pytanie, jak zmieni się ubezpieczeniowa czołówka po opuszczeniu Polski przez Grupę AXA.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenia na życie, to pod koniec marca 2020 r. udział wiodących firm w wartości składki przypisanej brutto był następujący:

1 pozycja – PZU ŻYCIE SA (41,8%)

2 pozycja – AVIVA TUnŻ S.A. (9,2%)

3 pozycja – NATIONALE-NEDERLANDEN TUnŻ S.A. (7,7%)

4 pozycja – TUnŻ WARTA S.A.     (4,6%)

5 pozycja – COMPENSA TU na ŻYCIE S.A. Vienna Insurance Group (4,5%)

6 pozycja – GENERALI ŻYCIE T.U. S.A. (4,3%)

7 pozycja – METLIFE TUnŻiR S.A. (4,0%)

8 pozycja – AXA ŻYCIE TU S.A. (3,4%)

9 pozycja – TU ALLIANZ ŻYCIE POLSKA S.A. (3,0%)

10 pozycja – TU na ŻYCIE EUROPA S.A. (2,4%)

19 pozycja – UNIQA TU na ŻYCIE S.A. (0,5%)

‒ Jak nietrudno zauważyć, przejęcie spółki AXA Życie zapewni Grupie UNIQA możliwość poważniejszego zaistnienia na polskim rynku polis życiowych i podjęcia walki konkurencyjnej na przykład z Wartą, Generali i Compensą ‒ komentuje Paweł Kuczyński.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Ubezpieczenia – Europ Assistance Polska | Zadowolony konsument to najlepszy ambasador ubezpieczyciela i banku

Jeżeli natomiast chodzi o ubezpieczenia majątkowe i pozostałe polisy osobowe (Dział II), to analogiczne udziały w przypisanej składce brutto z I kwartału 2020 roku wynosiły: 

1 pozycja – PZU SA (32,6%)

2 pozycja – STU ERGO HESTIA SA (14,4%)

3 pozycja – TUiR WARTA S.A. (14,3%)

4 pozycja – AXA UBEZPIECZENIA TUiR S.A.(4,5%)

5 pozycja – COMPENSA TU S.A. Vienna Insurance Group (4,3%)

6 pozycja – TUiR ALLIANZ POLSKA S.A. (4,3%)

7 pozycja – GENERALI T.U. S.A. (3,8%)

8 pozycja – UNIQA TU S.A. (3,0%)

‒ Powyższe informacje dobrze tłumaczą, dlaczego Grupa UNIQA chce przejąć spółkę AXA UBEZPIECZENIA TUiR. Po takim planowanym połączeniu, austriacki ubezpieczyciel stanie się niekwestionowanym „numerem 4” na rynku majątkowym (z dużą przewagą nad Compensą) ‒ podsumowuje Andrzej Prajsnar.

Źródło: porównywarka ubezpieczeniowa Ubea.pl

Źródło: alebank