Czy komputery kwantowe będą groźne dla banków?

Czy komputery kwantowe będą groźne dla banków?
Mateusz Kopacz,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O tym jak banki powinny się przygotować na pojawienie się komputerów kwantowych rozmawialiśmy z Mateuszem Kopaczem, Chief Information Security Officer w ALMA SA, który był jednym z uczestników Forum Bezpieczeństwa Banków.

Komputerów ze stabilną mocą obliczeniową właściwą dla komputera kwantowego jeszcze nie ma – mówił Mateusz Kopacz wskazując jednak, że cały czas trwa ich testowanie w laboratoriach. Jedno z kilku na świecie takich laboratoriów znajduje się w Poznaniu gdzie ma swoją siedzibę ALMA SA.

„Moc właściwa dla komputera kwantowego jest w stanie przełamać większość znanych nam dzisiaj zabezpieczeń w potencjalnie w czasie krótszym niż 24 godziny” – zauważył nasz rozmówca.

Jednocześnie stwierdził, że komputera kwantowego jeszcze nie ma, ale „rolą osób odpowiedzialnych za planowanie, za ciągłość działania banków,  za  planowanie i testowanie planów B, C, D, i  tak dalej, jest analizowanie potencjalnych zagrożeń, które może przynieść sytuacja, gdy pewnego dnia obudzimy się i ten komputer kwantowy już będzie i nie będziemy mieli go my, tylko nasi adwersarze.”

Kryptografia przyszłości

W poradzeniu sobie z tym potencjalnym zagrożeniem może pomóc kryptografia przyszłości.

Tego typu rozwiązania są przeznaczone w obecnej chwili przede wszystkim dla instytucji świadczących usługi krytyczne dla funkcjonowania państwa, w tym dla sektora finansowego.

Instytucja może funkcjonować jeszcze w świecie starych szyfrów, ale już na przykład ruch sieciowy może trasować i szyfrować w sposób hybrydowy. Jak zauważył jeśli nastąpi godzina 0:00, w której  pojawi się komputer kwantowy to istniejące już opatentowane i sprawdzone technologie korzystające z generatorów liczb losowych w samej transmisji są w stanie dokonać takich manipulacji aby komputer kwantowy nie był w stanie sobie z tymi zmianami poradzić w dającej się przewidzieć przyszłości, w czasie krótszym na przykład niż 365 dni, i nie będzie w stanie rozszyfrować komunikacji bankowej.

Unijna strategia wdrażania kryptografii post kwantowej

Rozwiązania kryptograficzne, którymi dysponuje ALMA pozwalają na wczesnym etapie wykryć potencjalną manipulację przy samym ruchu sieciowym. Jeżeli nastąpi podejrzenie, że ta komunikacja była choćby podsłuchiwana, albo nagrywana to rotują się klucze, co niweczy dotychczasowe działania atakujących.

Następnie mówił o przykładowych działaniach klientów ALMY, których celem jest zabezpieczenie się przed rozszyfrowaniem ich komunikacji sieciowej.

Mateusz Kopacz zwrócił uwagę, że 11 kwietnia 2024 roku Komisja Europejska uzgodniła i zaproponowała dokument, który określa strategię wdrażania kryptografii post kwantowej.

„To oznacza, że ta technologia wyszła już z działu B+R, z uczelni ze środowiska akademickiego i zyskuje już  inkubację w środowiskach, które istotnie mają co chronić i są gotowe wydać odpowiednio dużo pieniędzy żeby się zabezpieczyć na ewentualność, że komputer kwantowy mimo, że go dzisiaj nie ma, to zakładają, że jutro będzie i chcą być na to przygotowani” – podsumował Mateusz Kopacz.

Źródło: BANK.pl