Czy instytucje finansowe mogą służyć ludziom?
17 marca do księgarni w całej Polsce trafiła książka "Służebność. Utracone dziedzictwo Wall Street". Autor przyczyn ostatniego kryzysu gospodarczego dopatruje się w odejściu przez instytucje finansowe od zasady służebności wobec klientów. Pierwotnie powoływane z misją dbania o interesy tych, którzy powierzyli im swój kapitał, dziś przestały pełnić funkcję pośrednika działającego na rzecz swych klientów, a zaczęły występować jako własny zleceniodawca. W pogoni za własnym zyskiem, ryzykują kapitał im powierzony. Taft pisze, jak ów chory system uzdrowić.
Autor książki, finansista John G. Taft jest szefem firmy, która zarządza majątkiem zamożnych Amerykanów i sprawuje pieczę nad aktywami wartymi ponad 235 mld dolarów. Z branżą usług finansowych związany jest od ponad 20 lat. W tym czasie zarządzał funduszami inwestycyjnymi i zasiadał w zarządach branżowych stowarzyszeń. Po latach pracy w sektorze finansowym, na bazie swoich doświadczeń i przemyśleń, napisał książkę, w której diagnozuje dzisiejszy amerykański system finansowy (i inne, wzorowane na nim), jako chory. I proponuje środki zaradcze. Na kartach „Służebności” zajmuje się przepisami wdrażanymi od 2010 roku w ramach pakietu ustaw Dodda-Franka, proponuje wprowadzenie wspólnego federalnego standardu powierniczego dla doradców inwestycyjnych i zarządzających portfelami klientów, a także wnikliwie opisuje kanadyjski system finansowy, wskazując na cechy, które uchroniły go od smutnego uczestnictwa w rynkowych turbulencjach.
Autor podkreśla rolę odpowiedzialności w branży, która związana jest z zarządzaniem pieniędzmi inwestorów. Tworzy też katalog innych pożądanych wartości, takich jak: świadomość celu, pokora, umiejętność przewidywania, uczciwość.
„Autor zakłada rozsądnie, że świat nie ustrzeże się kolejnych kryzysów. Radzi, aby w ich perspektywie, być „pierwszymi w przewidywaniu kłopotów„. Trzeba mieć zatem gotowy plan radzenia sobie z ekstremalnymi emocjami wywoływanymi przez kryzysy, dysponować odpowiednio dużym buforem bezpieczeństwa, mieć zawsze w zanadrzu płynną gotówkę i cały czas pamiętać o potrzebie utrzymywania zróżnicowanego portfela inwestycji finansowych, zgodnie z zasadą, że nie trzyma się wszystkich jajek w jednym koszyku – pisze w przedmowie do wydania polskiego dr Iwona Sroka, Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i KDPW_CCP
Najlepsza rada na obecne czasy wg Johna G. Tafta: „Wprawdzie miano «człowieka czynu» może być kuszące, jednak bardziej sensowne jest często podejmowanie działań tylko w sytuacjach wyjątkowych. (…) «Cierpliwy» kapitał stanowiący klucz do długookresowego tworzenia wartości wymaga skupienia się zarówno na celach, jak i zyskach długookresowych, które są istotą odpowiedzialnego zarządzania”.
Zachęcamy do lektury!
AUTOR:
John G. Taft to finansista, szef RBC Wealth Managment, należącej do Royal Bank of Canada firmy zarządzającej majątkiem zamożnych Amerykanów. Sprawuje pieczę nad aktywami wartymi ponad 235 mld dolarów. Z branżą usług finansowych związany od roku 1981. Był menedżerem w wielu funduszach inwestycyjnych. W 2010 i 2011 roku pełnił funkcję przewodniczącego rady Stowarzyszenia Podmiotów Rynku Finansowego (SIMFA), a obecnie jest członkiem rady tej istotnej dla amerykańskiego rynku finansowego i papierów wartościowych organizacji. Jest prawnukiem Williama Howarda Tafta, dwudziestego siódmego prezydenta USA. Działa w wielu instytucjach pozarządowych oraz jest aktywnym komentatorem procesów zachodzących na rynku finansowym. Absolwent Uniwersytetu Yale.
RECENZJE:
Aktualne, świetnie uargumentowane i głęboko humanistyczne przesłanie. Taft jest takim właśnie liderem, jakich potrzebuje rynek finansowy wyłaniający się z kryzysu.
– The Economist
Taft podkreśla, że dobra gospodarka nie składa się z samych kolosów. Pisze, że „zachowanie różnorodności i zmniejszenie poziomu ryzyka w naszym systemie finansowym oraz w całej gospodarce wymaga uznania i uszanowania znaczenia oraz roli małych firm i biznesów”. Trzeba zatem stale pamiętać o tych, którzy są „zbyt mali, aby warci byli ratunku.
– dr Iwona Sroka, prezes zarządu
Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i KDPW_CCP
PATRONI MEDIALNI:
Wyborcza.biz, Think Tank
PARTNER WYDANIA:
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych i KDPW_CCP
DODATKOWE INFORMACJE:
Tytuł: Służebność. Utracone dziedzictwo Wall Street
Tytuł oryginału: Stewardship. Lessons learned from the lost culture of Wall Street
Autor: John G. Taft
Autor przekładu: Tomasz Krzyżanowski
ISBN: 978-83-63993-50-4
EAN: 9788363993504
Wymiary: 104 x 240 mm
Grzbiet: 21 mm
Liczba stron: 288
Cena: 59.9 zł
SERIA BIZNES HORYZONTY:
Seria prezentująca światowej klasy biznesową literaturę faktu, która profesjonalnie, porywająco i ciekawie opisuje mechanizmy rządzące gospodarką.
WYDAWNICTWO KURHAUS PUBLISHING:
Butik wydawniczy, który powstał z pasji czytania, ciekawości świata i potrzeby przyglądania się ludzkim historiom. Wyszukuje najciekawsze pozycje na światowym rynku książki. Spółkę założyły dr Agnieszka Liszka, ekspertka w dziedzinie komunikacji, była rzeczniczka rządu Donalda Tuska z wieloletnim doświadczeniem pracy w największych firmach doradczych oraz Katarzyna Kozłowska, redaktorka, komentator prasowy, była wicenaczelna i naczelna „Wprost”.