Czy BLIKIEM można płacić za granicą?

Czy BLIKIEM można płacić za granicą?
Hubert Gąsiński, dr nauk ekonomicznych, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Źródło: WSB
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Każdy kraj ma własne ciekawostki związane z płatnościami i systemami płatniczymi, a Polska nie jest wyjątkiem. Gorączkowe poszukiwanie gotówki w sklepie może być frustrujące, nie wspominając o ryzyku noszenia przy sobie gotówki, pisze Hubert Gąsiński z WSB w Warszawie.

Stąd z inicjatywy kilku polskich banków powstała nowa metoda płatności bezgotówkowych – BLIK, która umożliwia łatwe i szybkie dokonywanie zakupów stacjonarnych oraz internetowych. W pierwszym kwartale 2022 roku przez BLIK zrealizowano 250 mln transakcji, na łączną kwotę 32,6 mld złotych.

Jak działa system płatności BLIK

Wszystko, czego potrzebujesz, to dowolny telefon obsługujący aplikację banku i dostęp do Internetu. Istotą tej metody jest możliwość wykonywania transakcji bez użycia gotówki, a nawet karty płatniczej, wystarczy wpisać tylko 6-cyfrowy kod wygenerowany w telefonie w aplikacji mobilnej Banku.

W pierwszym kwartale 2022 roku przez BLIK zrealizowano 250 mln transakcji, na łączną kwotę 32,6 mld złotych.

Dzięki BLIKOWI można wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty, płacić na stronach sklepów internetowych, płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, a w niektórych bankach nawet doładować komórkę lub wpłacić pieniądze na konto bankowe.

Czytaj także: Bank Millennium: już ponad 200 tys. klientów korzysta z płatności zbliżeniowych BLIK

Główne zalety płatności za pośrednictwem systemu BLIK

    Bezpieczeństwo: Twoje pieniądze są chronione — nie ryzykujesz, że ktoś otrzyma dane karty lub zobaczy Twój kod PIN, ponieważ używasz unikalnego kodu. Ponadto osobiście potwierdzasz każdą płatność lub wypłatę gotówki.

    Szybkość: wpłacenie i wypłacanie pieniędzy zajmuje mniej czasu. Nie musisz nawet mieć przy sobie karty, wystarczy, że masz przy sobie smartfon i możesz szybko wypłacić gotówkę z bankomatu, zapłacić za zakup.

    Komfort: system może być używany w dowolnym, dogodnym dla Ciebie momencie, powtarzam – wystarczy mieć tylko smartfon z dostępem do Internetu.

Czytaj także: Mennica Polska wprowadziła płatności BLIKIEM zbliżeniowym za bilety komunikacji miejskiej

Co z płatnościami za granicą?

Minusem metody płatności BLIK, którą widzę na dziś, jest jej brak w innych krajach Europy, i nie tylko. Jednakże ze względu na to, że wielu użytkowników ceni możliwość korzystania z tak szybkiego i wygodnego systemu płatności bezgotówkowych, Polski Standard Płatności (właściciel systemu BLIK) nawiązał długo oczekiwaną współpracę z Mastercard, która obsługuje terminale zbliżeniowe.

Oznacza to, że transakcje BLIKIEM są dostępne na dowolnym terminalu, który akceptuje płatności bezgotówkowe kartami z czerwono-żółtym logiem Mastercard, niezależnie od kraju, w którym się znajdujemy.

Na chwilę obecną zarówno zagraniczne sklepy internetowe, jak i stacjonarne, nie akceptują 6-cyfrowych kodów BLIK w postaci formy płatności. 

Transakcje BLIKIEM są dostępne na dowolnym terminalu, który akceptuje płatności bezgotówkowe kartami (…) Mastercard, niezależnie od kraju

Obserwując jednak, jak szybko BLIK zyskuje popularność w Polsce, nietrudno sobie wyobrazić, że wkrótce pełna funkcjonalność kodów może pojawić się w innych krajach na całym świecie.

Hubert Gąsiński,

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie.

Źródło: aleBank.pl