Czego w czasie pandemii oczekują Polacy od inteligentnego domu?

Czego w czasie pandemii oczekują Polacy od inteligentnego domu?
Fot. stock.adobe.com / Sikov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach - wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home.

Polacy kupują też inteligentne rozwiązania, aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

Oszczędność energii i zrównoważony dom

Źródło: Netatmo

Pandemia i wynikający z niej kryzys ekonomiczny oraz systematyczny wzrost cen energii sprawił, że Polacy zaczęli szukać rozwiązań, które pozwoliłyby im na oszczędności na rachunkach. Aż 65% respondentów odpowiedziało, że bardziej niż dawniej zależy im na mniejszym zużyciu energii i zrównoważonym domu.

Potrzeba oszczędności jest także najważniejszym czynnikiem zachęcającym do zakupu inteligentnych rozwiązań. Co drugi badany wskazał ten argument jako najbardziej przekonujący do zainwestowania w smart home.

Czytaj także: Co trzeci wybudowany w 2020 roku dom to budynek inteligentny

Codzienny komfort

Źródło: Netatmo

Polakom niezmiennie zależy na komforcie i znajduje to odzwierciedlenie w badaniu Netatmo – blisko 65% respondentów zadeklarowało, że chciałoby ulepszyć swój dom lub mieszkanie w celu poprawy jego komfortu.

To drugi pod względem ważności powód jaki mógłby skłonić osoby nieposiadające rozwiązań inteligentnego domu do inwestycji w nie. Jednocześnie użytkownicy, którzy posiadają co najmniej jedno urządzenie smart home potwierdzają, że ich główną zaletą jest większy komfort domu lub mieszkania.

Czytaj także: Smart home może paść ofiarą cyberataku. Jak się zabezpieczyć?

Jakość powietrza i zdrowe warunki w domu

Źródło: Netatmo

Zła jakość powietrza w pomieszczeniu, a w szczególności wysokie stężenie dwutlenku węgla może niekorzystnie wpływać na samopoczucie i zdolność do koncentracji. Z kolei nadmierna wilgotność sprzyja powstawaniu pleśni i może przyczynić się do reakcji alergicznych.

Powszechność nauki w domu oraz pracy zdalnej sprawiła, że 60% badanych przyznało, że zdrowe warunki w domu, w tym odpowiednia jakość powietrza, są dla nich bardziej istotne niż przed pandemią. Jeden na trzech posiadaczy urządzeń smart home ma w swoim domu inteligentne rozwiązanie dbające o powietrze w pomieszczeniach.

Troska o bezpieczeństwo

Źródło: Netatmo

Wśród całej gamy rozwiązań smart home dużą popularnością (korzysta z nich aż 47% użytkowników) cieszą się alarmy i czujniki bezpieczeństwa. Niemal co czwarta osoba, która nie posiada urządzenia inteligentnego domu, mogłaby się zdecydować na zakup z zamiarem zapewnienia bezpieczeństwa domu bądź mieszkania i ich mieszkańców. Jednocześnie aż 52% badanych zgodziło się, że w trakcie pandemii ta kwestia stała się ważniejsza niż przedtem.

‒ Przeprowadzone badanie wykazało, że pandemia pozytywnie wpłynęła na popularność rozwiązań smart home. Już od 10 lat staramy się odpowiadać na potrzeby użytkowników, a wyniki dowodzą, że najważniejszymi z nich wciąż pozostają chęć oszczędności oraz poprawy komfortu. Inteligentny dom tym właśnie się cechuje, dlatego rozwiązania te znalazły tak wielu nabywców w ciągu ostatniego roku – komentuje Fred Potter, założyciel Netatmo.


Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w Polsce w maju 2021 roku przez firmę SW Research dla Netatmo, metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1053 osób.

Źródło: Netatmo