COP26: 450 globalnych firm finansowych deklaruje wspieranie zerowej emisji netto

COP26: 450 globalnych firm finansowych deklaruje wspieranie zerowej emisji netto
Fot. Stock.adobe.com/Ricochet64
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
450 globalnych firm finansowych, kontrolujących ok. 40 proc. światowych aktywów, zobowiązało się, że podejmie działania, by ograniczyć wzrost globalnego ocieplenia do 1,5 st. C - ogłoszono w środę podczas trwającej w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26.

Środa jest na COP26 dniem finansów, którego celem jest skłonienie sektora prywatnego, zwłaszcza finansowego, do większego zaangażowania się w walkę ze zmianami klimatu.

Firmy te dołączyły do powołanej w kwietniu przez byłego gubernatora Banku Anglii Marka Carneya inicjatywy, Glasgow Financial Alliance for Net Zero (GFANZ), której celem jest sfinansowanie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych.

Sześć lat temu Paryż wyznaczył ambicje. Dziś w Glasgow zapewniamy inwestycje niezbędne do przeprowadzenia tej transformacji.

– powiedział brytyjski minister finansów Rishi Sunak, nawiązując do porozumienia zawartego w Paryżu w 2015 roku, którego celem jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na Ziemi w granicach 1,5 st. C powyżej poziomu sprzed początku epoki przemysłowej.

„Przełomowy” moment w finansowaniu światowego przejścia do zerowej emisji netto

Carney oświadczył, że jest to „przełomowy” moment w finansowaniu światowego przejścia do zerowej emisji netto. Wskazał, że instytucje te kontrolują aktywa w wysokości 130 bln dolarów, czyli znacząco więcej niż kwota 100 mld dolarów, którą określił on jako niezbędną do tego, by udało się osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r.

„Do dziś na świecie nie było wystarczająco dużo pieniędzy, aby sfinansować transformację. I to jest przełomowy moment. Więc teraz chodzi o to, żeby je uruchomić” – powiedział Carney, obecnie pełniący rolę specjalnego wysłannika ONZ ds. finansów.

Czytaj także: Europa redukuje, Azja emituje >>>

Członkowie GFANZ mają nie tylko sami przedstawiać własne plany osiągnięcia zerowej emisji netto, ale także uzależniać oferowane przez nich kredyty i ubezpieczenia od tego, czy ich klienci również podejmują takie działania. Jak zapowiedziano, zamierzają się skoncentrować w pierwszej kolejności na sektorze lotniczym, stalowym oraz naftowo-gazowym.

Aktywiści klimatyczni jednak sceptycznie odnoszą się do deklaracji GFANZ, ponieważ jak wskazują, inicjatywa ta sama określa, co jest uznawane za zerową emisję netto.

Źródło: Bartłomiej Niedziński, PAP BIZNES