Co z orzeczeniem Sądu Najwyższego ws. kredytów frankowych? Ewakuacja po informacji o bombie

Co z orzeczeniem Sądu Najwyższego ws. kredytów frankowych? Ewakuacja po informacji o bombie
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wznowienie posiedzenia Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych nastąpiło o godz. 13. Ok. godz. 10 budynek sądu był ewakuowany po informacji o podłożeniu bomby.

We wtorek przed południem około 40 miejsc w Warszawie zostało ewakuowanych w związku z informacjami o podłożonych bombach, ewakuowano m.in. pracowników Najwyższej Izby Kontroli, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Apelacyjnego w Warszawie i właśnie SN, gdzie miało się rozpocząć posiedzenie w sprawie zagadnień prawnych związanych ze sprawami kredytów frankowych.

[AKTUALIZACJA] Nie ma orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie umów kredytowych we frankach szwajcarskich >>>

Początkowo posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych związanych z kredytami w walutach obcych zaplanowano na godz. 10. 

O czym dokładnie będzie orzekać Sąd Najwyższy?

Izba Cywilna Sądu Najwyższego ma we wtorek zająć się sprawą przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych. Wniosek, który I prezes SN skierowała w końcu stycznia br. do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej obejmuje sześć pytań dotyczących m.in. kwestii przewalutowania kredytu. Jak przekazywał SN odpowiedzi na przedstawione pytania powinny w kompleksowy sposób „rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje”, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych.

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski pytany przed kilkoma tygodniami o konsekwencje uchwały w tej sprawie powiedział, że „przede wszystkim sądy będą wiedziały, jak orzekać”. „Będą wiedziały, jakie jest stanowisko SN i będą mogły kierować się tym stanowiskiem przy rozstrzyganiu sporu między poszczególnymi stronami. To powinno przełożyć się na sprawność i szybkość postępowań sądowych” – wskazywał i dodawał, uchwała podjęta przez całą izbę SN ma moc zasady prawnej i zacznie obowiązywać zaraz po jej podjęciu.

Posiedzeniu Izby Cywilnej SN w tej sprawie ma przewodniczyć prezes Manowska. Na sprawozdawcę wyznaczono sędzię Joannę Misztal-Konecką. Sprawa ma być rozpatrywana na posiedzeniu niejawnym. Jak jednak przekazywał SN „ze względu na ogromne zainteresowanie opinii publicznej oraz mediów, I prezes SN może zarządzić publiczne ogłoszenie orzeczenia”. TVP ma udostępnić sygnał telewizyjny zainteresowanym mediom. Niezależnie od tego transmisja z ogłoszenia orzeczenia ma zostać przeprowadzona również na profilu SN na Facebooku.

Źródło: PAP BIZNES