Co się opłaca młodym, czyli o zmianach w MDM-ie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

blok.budowa.01.250x1673 marca 2015 roku Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w programie "Mieszkanie dla Młodych". Według informacji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju nowe zasady zaczną obowiązywać w II połowie 2015 roku, czyli już niebawem. Większość z nich jest bardzo korzystna dla potencjalnych nabywców nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin wielodzietnych.

Program będzie obowiązywał do końca 2018 roku, warto jednak jak najwcześniej ubiegać się o udział w MDM-ie. Na każdy rok przewidziane są limity budżetowe, po wykorzystaniu których dopłaty zostają wstrzymane.

Więcej dla większych
Jak już zostało wspomniane, nowe zasady są szczególnie korzystne dla rodziców więcej niż dwojga dzieci. – W przypadku rodzin wielodzietnych przestanie obowiązywać zasada, że nabywany lokal to pierwsze mieszkanie własnościowe. Taka rodzina będzie mogła skorzystać z programu w sytuacji zmiany mieszkania na większe. Dla osób z więcej niż dwojgiem dzieci wzrośnie do 65 m2 powierzchnia użytkowa, która jest podstawą do wyliczenia kwoty dofinansowania. Wysokość dofinansowania w przypadku rodzin wielodzietnych wzrośnie z 15 do 30%. Wreszcie – w przypadku osób wychowujących przynajmniej troje dzieci nie będzie obowiązywał limit wieku dla młodszego ze współmałżonków, który do tej pory wynosił 35 lat – informuje Ryszard Banacki, rzecznik prasowy warszawskiej firmy deweloperskiej TYNKBUD1. – Rodziny wielodzietne, które będą chciały skorzystać z programu na nowych warunkach, zapraszamy do przyjrzenia się naszym inwestycjom na Pełczyńskiego 17A i Św. Stanisława 6. Dostępne są w nich jeszcze lokale o powierzchni do 56 m2 – dodaje.

Korzystniej dla wszystkich
Na zmianach w MDM-ie skorzystają nie tylko rodziny wielodzietne. Jeśli rodzice wychowują przynajmniej dwoje dzieci, mnożnik dofinansowania wzrośnie z 15 do 20%. Dla rodziny opiekującej się jednym dzieckiem będzie on wynosił nadal 15%, a dla singli i małżeństw bezdzietnych – 10%. Kolejne zmiany dotyczą współkredytobiorców. Do tej pory mogły nimi zostać tylko osoby będące najbliższą rodziną kredytobiorcy – wstępni, zstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie. Na skutek zmian współkredytobiorcą będzie mogła zostać dowolna osoba, co umożliwi skorzystanie z programu ludziom młodym, nie posiadającym zdolności kredytowej. Bez zmian pozostaje maksymalny wiek kredytobiorców w przypadku singli oraz młodszego współmałżonka w przypadku osób wychowujących nie więcej niż dwoje dzieci – wynosi on 35 lat. – Nie zmienia się także, poza omawianym wcześniej przypadkiem rodzin wielodzietnych, maksymalna powierzchnia użytkowa, która jest podstawą do wyliczenia kwoty dofinansowania. Wynosi ona nadal 50 m2 – mówi rzecznik TYNKBUD1.

Jolanta Nabiałek