Co dalej z blockchain?

Co dalej z blockchain?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według 57,9% badanych przez Światowe Forum Ekonomiczne ekspertów, nawet 10% globalnego PKB może być przechowywane w łańcuchu bloków do 2025 roku. Technologia blockchain jest wykorzystywana w wielu sektorach, m.in. w umowach ubezpieczeniowych czy rejestrach gruntów.

Szeroki walor bezpieczeństwa technologii blockchain zachęcił sektor finansowy do wdrażania jej do swoich usług. Blockchain eliminuje potrzebę przekazywania zadań pośrednikom, umożliwiając tym samym redukcję kosztów.

Oszczędzać można także dzięki użyciu trwałych nośników z wykorzystaniem technologii blockchain, które dają klientom banków gwarancję, że opublikowane w danym momencie regulaminy czy tabele opłat są zabezpieczone przed możliwością dokonania niepostrzeżonych zmian.

Nawet do wykonania przelewu nie są już potrzebne rachunki płatnicze. Zamiast klasycznych przelewów dokonywać można płatności P2P, które są tanie i bezpieczne, wystarczy adres e-mail. Z kolei tokenizacja wartości postawiła „na głowie” rynki kapitałowe, a poprzez ICO (Initial Coin Offering) inwestorzy mogą zbierać środki na konkretne projekty.

W tym wszystkim pomagają rejestry rozproszone DLT, które pozwalają odnotować, do kogo należą aktywa w blockchainie. Wreszcie rodzi się pytanie, czy blockchain powinien zostać wykorzystany w sektorze publicznym, na przykład do ściągania podatków? 73,1% badanych przez Światowe Forum Ekonomiczne respondentów wskazało, że do 2025 r. podatki będą ściągane z użyciem tej technologii. Obecnie trwają prace Komisji Europejskiej nad uregulowaniem rynku kryptowalut. Czy może to zagrozić rozwojowi tego rynku? Czy może regulacja na szczeblu unijnym jest konieczna, by sprostać zagrożeniom związanym z ochroną inwestorów, integralnością rynku i stabilnością finansową?

Wspomniane kwestie zostaną poruszone podczas całodniowego szkolenia online ,,Co dalej z blockchain?” 24 listopada 2020 r., organizowanego w ramach Digital Banking Academy zainicjowanej w 2019 roku przez Związek Banków Polskich – cyklu interaktywnych warsztatów z zakresu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. W trakcie dotkniemy zarówno tematyki prawnej, doświadczeń blockchainu w sektorze finansowym oraz perspektyw na wdrożenie blockchainu w sektorze publicznym. Zajmiemy się także problematyką natury technicznej, czyli rejestrami DLT czy tokenizacją.

***

Więcej na ten temat już 24 listopada podczas szkolenia.
Zapraszamy do rejestracji

 Szczegółowe informacje: www.digitalbankingacademy.com.pl