Chiny w Afganistanie grają o dostęp do metali ziem rzadkich

Chiny  w Afganistanie grają  o dostęp do metali ziem rzadkich
Chiny, Pekin, fot. R.Lidke
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Chiny wyraźnie pozycjonują się jako główny międzynarodowy partner talibów" - twierdzi admirał James Stavridis były Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO i autor książki "Rok 2034: opowieść o następnej wojnie światowej".

W tekście „Biliony z ziem rzadkich zachęcają Chiny do nowej wielkiej gry w Afganistanie” opublikowanym na portalu Nikkei Asia admirał pisze, że w najbliższych latach w państwie talibów o wpływy będą rywalizować: Chiny, Rosja, Pakistan, Indie i Iran.

Chiny mają  największe szanse stać się głównym partnerem politycznym i gospodarczym Afganistanu, a ich głównym celem będzie zagospodarowanie bogactw naturalnych, zwłaszcza metali ziem rzadkich, w tym litu, których wartość szacowana jest na 1-2 bln dolarów. PKB Afganistanu wynosi niespełna 20 mld dolarów.

Chiny szybko uznają nowy rząd w Kabulu

„Chiny starają się uzyskać jak największą kontrolę  nad strategicznymi łańcuchami dostaw wszystkiego, od mikrochipów po akumulatory do samochodów elektrycznych” – pisze Stavridis.

„Chcą mieć najważniejszą pozycję w Kabulu i będą pierwszym dużym krajem, który uzna nowy reżim”.

W grze o Afganistan Chiny z Pakistanem przeciw Indiom

Rosjanie mają nadzieję, że uda się zachęcić talibów do większej kontroli nad masową produkcją heroiny, która przedostaje się na rynek rosyjski.

Według agencji International Trade Centre w roku 2020 Afganistan legalnie wyeksportował towary za jedynie 1 mld dolarów

Iran interesuje się Afganistanem nie tylko ze względu na sąsiedztwo, ale też na fakt, że 1/3 populacji stanowią Tadżykowie, którzy są językowo pokrewni Persom. Irańczycy będą umacniać stosunki handlowe i szukać polubownych stosunków z nowym rządem.

W okresie prezydentury Ashrafa Ghaniego bardzo wzrosły w Afganistanie wpływy Indii, ale Stavridis uważa, że Chiny w porozumieniu z Pakistanem zrobią wszystko co w ich mocy, aby wykluczyć wszelkie wpływy hinduskie w Kabulu.

Metale ziem rzadkich zamiast opium

W ciągu dwóch dekad, odkąd Talibowie utracili kontrolę nad Afganistanem, warunki życia uległy znacznej poprawie, nastąpił ogromny postęp w opiece zdrowotnej, edukacji, spadła śmiertelności dzieci. W rezultacie Afgańczycy żyją teraz prawie 10 lat dłużej niż dwie dekady temu.

Szara gospodarka stanowi aż 80% ogólnej aktywności gospodarczej Afganistanu

Poprawę Afganistan zawdzięczał głównie pomocy zagranicznej, która w 2009 roku wynosiła 100% PKB, ale w następnej dekadzie spadła. Oczekuje się, że międzynarodowe pieniądze całkowicie wyschną pod rządami talibów, co z pewnością doprowadzi do załamania wciąż niskiego poziomu życia.

Według agencji International Trade Centre w roku 2020  Afganistan legalnie wyeksportował towary za jedynie 1 mld dolarów. Połowa oficjalnego eksportu to winogrona i inne świeże  owoce. Ale dane te należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ jednym z głównych produktów Afganistanu jest nielegalne opium.

Według ekspertów szara gospodarka stanowi aż 80% ogólnej aktywności gospodarczej Afganistanu, co oznacza, że ​​oficjalne statystyki mają jedynie ograniczoną użyteczność. 

Źródło: aleBank.pl