Chińskie problemy z długiem samorządów lokalnych

Chińskie problemy z długiem samorządów lokalnych
Fot. stock.adobe.com / Tomas Ragina
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja Moody's Investors Service obniżyła swoją perspektywę dla chińskich obligacji skarbowych do negatywnej, utrzymując jednocześnie ich rating na poziomie A1. Według ekspertów władze Chin nadmiernie dotują lokalne samorządy, przez co narasta dług publiczny nie do końca ujawniany. Ryzyko dla stabilności finansowej drugiej co do wielkości gospodarki świata stwarza także rynek nieruchomości, na którym doszło do upadłości kilku dużych deweloperów, pisze Witold Gadomski.

Dane ujawnione w ubiegłym tygodniu pokazały, że w listopadzie ’23 spadła działalność produkcyjna, a także sprzedaż usług.

W październiku ’23 chiński prezydent Xi Jinping stwierdził, że rząd nie dopuści do spowolnienia wzrostu i zastosuje dodatkowe bodźce fiskalne, co oznaczać będzie wyższy deficyt i narastanie długu publicznego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że pozabilansowe zadłużenie sektora instytucji rządowych i samorządowych Chin wynosi od 7 do 11 bln dolarów.

Dotyczy to obligacji korporacyjnych wyemitowanych przez tysiące samorządowych instytucji finansowych, które pożyczały pieniądze na budowę infrastruktury lub na finansowanie innych wydatków.

Czytaj także: Kryzys na rynku nieruchomości pogrąża gospodarkę Chin

Rozwiązaniem jawny dług rządowy?

Nikt nie wie, jaka jest faktyczna suma, ale w ciągu ostatniego roku stało się jasne, że poziom zadłużenia samorządów lokalnych jest nadmierny. Ekonomiści szacują, że długi wynoszące od 400 mld do ponad 800 mld dolarów są obarczone wysokim ryzykiem niewypłacalności.

Władze chińskie próbują rozwiązać ten problem, zamieniając część ukrytego długu na nowy, jawny dług rządowy. Obawiają się, że fala niewypłacalności może szybko przerodzić się w ogólnokrajowy kryzys finansowy, jeśli deponenci detaliczni i korporacyjni zaczną wycofywać pieniądze z banków, obawiając się, że posiadają one zbyt dużo niespłacalnych obligacji samorządowych.

Obligacje emitowane przez samorządy stanowią prawie połowę krajowego rynku obligacji korporacyjnych w Chinach, a ich niewypłacalność może zablokować finansowanie innym pożyczkobiorcom.

Czytaj także: Cichy awans chińskiego juana w finansowaniu światowego handlu

Ludowy Bank Chin ostrzega

Prezes Ludowego Banku Chin Gongsheng ostrzegł pod koniec listopada ‘23, że niektóre słabsze finansowo regiony na zachodzie i północy kraju mogą mieć trudności w obsłudze długów samorządów lokalnych.

Przemawiając na konferencji w Hongkongu upamiętniającej 25. rocznicę otwarcia biura Banku Rozrachunków Międzynarodowych, na którą przybyli szefowie banków centralnych i innych instytucji finansowych z różnych krajów, powiedział że zdaje sobie sprawę z niepokoju związanego z sytuacją na chińskim rynku nieruchomości.

Powołując się na różne statystyki Gongsheng utrzymywał, że poziom długu publicznego Chin w relacji do PKB nie jest nadmierny, a długi są wykorzystywane do finansowania infrastruktury i dlatego są „zabezpieczone aktywami materialnymi”. Przyznał jednak, że istnieje „wielka dysproporcja regionalna”.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl