Ceny za wywóz śmieci w Polsce rosną najszybciej w Europie
Mieszkania, a raczej ich utrzymanie, to źródło najszybciej rosnących cen składających się na inflację w Polsce – wynika z najnowszej publikacji GUS. Na ten cel wydawaliśmy w październiku o 7,5% więcej niż przed rokiem.
Jest to wzrost ponad dwa razy szybszy niż ogólny poziom inflacji oszacowany przez GUS w tym samym okresie na 3,1%. Wolniej niż utrzymanie mieszkania drożeją nawet dobra i usługi zgrupowane w takich kategoriach jak zdrowie (5,1%), edukacja (5,8%) czy restauracje i hotele (5,1%).
Mieszkania, a raczej ich utrzymanie, to źródło najszybciej rosnących cen składających się na inflację w Polsce.
A co to wszystko oznacza w praktyce? ‒ że statystyczna trzyosobowa rodzina wydała w październiku 967 zł na takie rzeczy jak utrzymanie, ogrzewanie czy wyposażenie mieszkania – wynika z szacunków HRE Investments. To o 55 złotych więcej niż rok temu.
Czytaj także: Długi czynszowe Polaków w czasie pandemii koronawirusa rosną szybciej
Polskie śmieci drożeją najszybciej w Europie
Na te podwyżki kosztu utrzymania i prowadzenia domu składa się wiele elementów. Dane GUS pokazują, że w ciągu ostatniego roku właściwie taniał tylko gaz (o ponad 4%). Z drugiej strony najmniejsze podwyżki Urząd zanotował w przypadku środków czystości, mebli, dekoracji, oświetlenia i AGD.
Rodzime wzrosty opłat z wywóz śmieci są najwyższe w Europie – sugerują dane Eurostatu.
Poważniejsze podwyżki (ponad 4-proc.) zobaczyliśmy za to w przypadku rachunków za wodę, kanalizację. Podobnie rosły też stawki czynszu, przy czym tu przede wszystkim chodzi o stawki stosowane przez gminy. Mocno, bo o prawie 8% zdrożały usługi związane z prowadzeniem domu (np. usługi „złotych rączek” czy sprzątaczek), a rachunki za prąd poszły do góry prawie o 12%.
W tym wszystkim najbardziej szokujące jest to, co się dzieje z opłatami za wywóz śmieci. Te w ciągu roku poszły do góry o ponad połowę, a po zapowiedziach niektórych włodarzy miast już wiemy, że to nie koniec podwyżek. Jest to o tyle szokujące, że rodzime wzrosty opłat z wywóz śmieci są najwyższe w Europie – sugerują dane Eurostatu.
Czytaj także: Od stycznia 2021 roku wyższy podatek od nieruchomości
Jak oszacowaliśmy wydatki 3-osobowej rodziny?
Prezentowane przez nas szacunkowe koszty utrzymania opierają się o informacje na temat inflacji publikowanej w cyklu miesięcznym przez GUS. Dzięki temu wiemy jak zmieniają się ceny poszczególnych dóbr i usług związanych z utrzymaniem, wyposażeniem i prowadzeniem gospodarstwa domowego.
Niezbędnym źródłem danych są jednak też informacje na temat wydatków 3-osobowych gospodarstw domowych.
Te niestety publikowane są jedynie raz w roku i przez to konieczne jest dokonywanie okresowych korekt naszych szacunków
Bartosz Turek,
główny analityk HRE Investments.