Ceny w Polsce rosną. GUS: inflacja wyniosła 3,4 proc. rdr w grudniu 2019 r.

Ceny w Polsce rosną. GUS: inflacja wyniosła 3,4 proc. rdr w grudniu 2019 r.
Fot. stock.adobe.com/mzsorasak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 3,4% w ujęciu rocznym w grudniu 2019 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8%, podał też GUS.
#Inflacja konsumencka wyniosła 3,4% w ujęciu rocznym w grudniu 2019 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8% #GUS #ceny @GUS_STAT

„W grudniu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 3,8%) i żywności (o 1,3%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,37 pkt proc. i o 0,31 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 0,8%) obniżyły ten wskaźnik o 0,04 pkt proc.” – czytamy w komunikacie. 

Czytaj także: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w styczniu w górę. Największy wzrost od blisko dwóch lat >>>

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 7,5%), w zakresie mieszkania (o 1,6%), restauracji i hoteli (o 5,4%), rekreacji i kultury (o 3,6%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o: 1,69 pkt proc., 0,41 pkt proc., 0,34 pkt proc., 0,23 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,2%) obniżyły ten wskaźnik o 0,06 pkt proc., podano także.

Czytaj także: Inflacja zmierza na szczyt >>>

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w grudniu w ujęciu r/r

Inflacja w grudniu 2019 r.

Konsensus rynkowy – podobnie jak dane GUS według szybkiego szacunku – to 3,4% r/r.

Czytaj także: Inflacja w styczniu powyżej 4 procent

Czytaj także: Inflacja jeszcze przyspieszy. Duży wzrost cen mięsa wieprzowego i warzyw >>>

Inflacja średnioroczna wyniosła 2,3 proc. w 2019 r.

Inflacja średnioroczna wyniosła 2,3% w 2019 roku wobec 1,6% inflacji odnotowanej rok wcześniej, wynika także z danych GUS.

Czytaj także: Wzrost cen mocno przyspieszył. Kto ucieszy się z wyższej inflacji?

Poniżej zmiany średniorocznej inflacji w 2019 r.

Średnioroczna inflacja w 2019 r.

MR oczekuje przyspieszenia inflacji do 3,9 proc. rdr w styczniu

Inflacja będzie kształtować się w styczniu na poziomie 3,9% r/r wobec 3,4% r/r w grudniu ub.r., prognozują analitycy Ministerstwa Rozwoju (MR).

„W ocenie MR, w styczniu roczny wskaźnik cen będzie oscylował w okolicach poziomu 3,9%. Choć w całym 2020 r. inflacja powinna ponownie znaleźć się w dopuszczalnym paśmie wahań NBP. W styczniu w kierunku nasilenia się presji inflacyjnej oddziaływać będą między innymi ceny w kategorii 'transport’. Podobnie jak to miało miejsce miesiąc wcześniej, w styczniu 2020 r. należy również oczekiwać wyższej dynamiki cen żywności. Niewykluczone są jednak sezonowe spadki cen w kategorii 'odzież i obuwie'” –  czytamy w komentarzu do danych GUS.

„Dane zaprezentowane przez GUS dają pełniejszy obraz obszarów, które w największym stopniu przyczyniły się do przyspieszenia dynamiki cen w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z oczekiwaniami analityków MR, była to kategoria 'transport’, gdzie wzrost cen wyniósł +0,5% r/r (wobec spadku w listopadzie o 3,4%). W grudniu przyspieszyła poza tym dynamika cen żywności (mięso wieprzowe i cukier) i napojów bezalkoholowych (cała kategoria +6,9% r/r). Na listopadowym poziomie utrzymało się natomiast spadkowe tempo cen nośników energii (-1,8% r/r)”  – czytamy także w komentarzu. 

Analitycy: inflacja średnioroczna może sięgnąć 3,6 proc. rdr w 2020 r.

Ekonomiści spodziewają się, że indeks CPI będzie oscylował w pobliżu górnej granicy celu NBP w 2020 roku i średniorocznie może sięgnąć 3,6% (wobec 2,3% średniorocznej inflacji w 2019 r.).

Zdaniem analityków, w kolejnych miesiącach czynnikami oddziałującymi w kierunku zwiększenia inflacji będą wzrosty dynamiki cen energii dla gospodarstw domowych, inflacji bazowej, podwyżki płacy minimalnej.

Według ekonomistów, inflacja przekroczy 4% r/r w I kw. 2020 roku, a wyższa od wcześniejszych oczekiwań ścieżka inflacji ożywia dyskusję w Radzie Polityki Pieniężnej dotyczącą podwyżek stóp procentowych. Ścieżka inflacji nie skłoni jednak – ich zdaniem – Rady do zmiany poziomu stóp być może do końca 2022 r.

„Dopiero w marcu br. dowiemy się jaki jest „punkt wyjścia” dla prognoz CPI w tym roku. Już teraz można jednak powiedzieć, że inflacja w 2020 r. będzie wyższa niż wskazywały na to jeszcze niedawne prognozy i solidnie przekroczy średniorocznie 3%” – uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

„Najwyższy poziom (około 4,2-4,4%r/r) indeks CPI osiągnie w lutym-marcu. Inflacja zacznie obniżać się w drugim kwartale i powróci w okolice 3,5%r/r. Następnie przez wiele miesięcy oscylować będzie w pobliżu górnej granicy celu NBP. Szacujemy, że średni poziom CPI w 2020 osiągnie 3,6%r/r” – ocenia główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

„W 1h20 inflacja bazowa może przejściowo powędrować powyżej poziomu 4% (nawet już w styczniu), a jej przyspieszenie będzie szczególnie widoczne w 1q (podwyżki akcyzy, opłat za śmieci, wyższe opłaty emisyjne dla samochodów, wzrost płacy minimalnej). W rezultacie w 1q20 także inflacja CPI najpewniej powędruje wyraźnie powyżej 4% zwiększając rynkowe oczekiwania na podwyżki stóp NBP” – podsumowują analitycy PKO BP.

Źródło: ISBnews