Ceny prądu przez cały 2019 rok zamrożone. Senat przyjął ustawę

Ceny prądu przez cały 2019 rok zamrożone. Senat przyjął ustawę
Ceny prądu Fot. stock.adobe.com/ratmaner
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Senat przyjął ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Dokument trafił do podpisu prezydenta RP, podało Ministerstwo Energii.

W I półroczu 2019 r. wszyscy odbiorcy końcowi energii elektrycznej nie zapłacą wyższych opłat, niż w roku 2018. W II półroczu 2019 r. 98% odbiorców końcowych nie doświadczy podwyżek, a pozostali odbiorcy zostaną objęci systemem dofinansowania #CenyPrądu #EnergiaElektryczna

„Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawy 'o cenach prądu’) koryguje funkcjonujący mechanizm stabilizacji cen energii elektrycznej, usuwając wątpliwości co do zgodności ustawy z prawem europejskim. Projekt wprowadza zróżnicowanie mechanizmu na I i II półrocze 2019 r.” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Podwyżki cen energii wrócą w przyszłym roku i będą bardzo wysokie >>>

System dofinansowania w ramach mechanizmu pomocy de minimis

W pierwszym półroczu 2019 r. wszyscy odbiorcy końcowi energii elektrycznej nie zapłacą wyższych opłat, niż w roku 2018. W drugim półroczu 2019 r. aż 98% odbiorców końcowych (ponad 17 milionów odbiorców) nie doświadczy podwyżek, a pozostali odbiorcy zostaną objęci systemem dofinansowania w ramach mechanizmu pomocy de minimis, podano także.

„Już obecnie dzięki działaniom rządu ponad 90% odbiorców końcowych nie płaci wyższej ceny za energię elektryczną, niż to miało miejsce w 2018 r., a umowy pozostałych odbiorców zostaną dostosowane do końca lipca, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.” – czytamy dalej.

Czytaj także: Ile zapłacimy za prąd w 2019 roku?

Zmiana przepisów do ustawy o efektywności energetycznej

Dodatkowo wprowadzona została zmiana przepisów do ustawy o efektywności energetycznej, która pozwoli na odzyskanie części środków zainwestowanych w działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, w tym termomodernizację. Zgodnie z nowymi zapisami, zostanie wydłużony termin umarzania przetargowych świadectw efektywności energetycznej, dzięki czemu świadectwa te z końcem czerwca br. nie stracą ważności, wskazano także.

„Ponadto zmianie uległy przepisy ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Umożliwi to ubieganie się osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, o wsparcie zakupu pojazdów elektrycznych, w tym pojazdów zasilanych energią elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nich ogniwach paliwowych” – podsumowano w informacji.

Źródło: ISBnews