Ceny OC z czerwca 2022: drugi największy wzrost w ciągu roku

Ceny OC z czerwca 2022: drugi największy wzrost w ciągu roku
Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kierowcy po wynikach z maja br. mogli liczyć na kolejny spadek średniej składki OC. Dane dotyczące czerwca 2022 r. jednak mocno ich zawiodły, podkreślają eksperci Ubea.pl.

Przy okazji analizowania spadku średniej składki OC z maja 2022 roku, eksperci porównywarki Ubea.pl zwracali uwagę, że już wcześniej zdarzały się jednorazowe, miesięczne odchylenia wyników bez wpływu na późniejszy trend. Wszystko wskazuje, że właśnie taki charakter miała dość zaskakująca, majowa zmiana cen OC.

Dane z czerwca br. potwierdzają bowiem, że przeciętny koszt zakupu OC dla kierowców wzrósł do drugiego najwyższego poziomu z ostatnich 12 miesięcy. Eksperci Ubea.pl postanowili przyjrzeć się tej zmianie, która przynajmniej tymczasowo rozwiała nadzieje polskich kierowców na tanie OC.

Majowy, spory spadek średniego kosztu OC był jednorazowym odchyleniem, a nie zapowiedzią spadkowego trendu

Poziom barometru cenowego z czerwca 2022 r. = wzrost o 4,5% względem maja 2022 roku i wzrost o 7,6% względem czerwca 2021 r.

Czytaj także: Tegoroczny zysk z OC może być o 1/3 mniejszy niż poprzedni, jeśli ubezpieczyciele nie podniosą cen składek

Czerwcową podwyżkę potwierdza duża liczba kalkulacji

Już pierwszy rzut oka na poniższy wykres upewnia nas, że w czerwcu 2022 r. przeciętny koszt polis OC znacząco wzrósł. Informacje Ubea.pl na temat tej zmiany wydają się wiarygodne, gdyż podobnie jak w poprzednich miesiącach bazują one na ponad 100 000 anonimowych i rzeczywistych kalkulacji internautów.

Dzięki wynikom wyliczeń w kalkulatorze OC, które samodzielnie przeprowadzają kierowcy, można ustalić średnią składkę obowiązkowych ubezpieczeń OC z danego miesiąca. Od niedawna taka przeciętna cena OC jest na potrzeby barometru podawana tylko w postaci kwotowej ‒ bez odnoszenia jej do styczniowej wartości stanowiącej wyjściowy poziom barometru (100).

‒ Nowy system prezentacji naszych danych może być bardziej przejrzysty dla wielu osób ‒ uważa Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj także: Nadspodziewanie dobry wynik ubezpieczycieli ze sprzedaży OC w 2021 roku

Drożeją nie tylko polisy OC z najniższej półki cenowej…

Najnowsze dane Ubea.pl potwierdzają, że majowy, spory spadek średniego kosztu OC był jednorazowym odchyleniem, a nie zapowiedzią spadkowego trendu. W czerwcu bieżącego roku odnotowano bowiem średnią składkę OC na poziomie 1289 zł. To drugi najwyższy wynik z ostatnich 12 miesięcy. Czerwcowy odczyt sygnalizuje też drugi największy miesięczny wzrost kosztu OC (+4,5%) z poprzednich 12 miesięcy.

Znamienny jest fakt, że w czerwcu wzrosły składki wszystkich badanych polis OC – nie tylko tych najtańszych. W ujęciu rocznym (czerwiec 2021 r. – czerwiec 2022 r.) obowiązkowe ubezpieczenia podrożały natomiast o 7,6%. Oznacza to możliwość częściowego zrekompensowania wpływu inflacji.

‒ Dane KNF z I kw. 2022 r. sugerują jednak, że w celu zachowania dotychczasowej zyskowności polis OC, ubezpieczyciele muszą szybciej podnosić składki ‒ podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: Ubea.pl
Źródło: Ubea.pl