Ceny OC spadły prawie o 10 proc. w I półroczu 2021 roku; gdzie najdrożej, gdzie najtaniej?

Ceny OC spadły prawie o 10 proc. w I półroczu 2021 roku; gdzie najdrożej, gdzie najtaniej?
Fot. stock.adobe.com/H_Ko
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W I półroczu 2021 r. średnia cena OC była niższa o 9,7% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. To największy spadek cen od 2017 roku, który nastąpił pomimo ciężkiej dla gospodarki pandemii.

Od początku 2017 ceny OC regularnie spadały, jednak tak znaczny spadek o prawie 10% został odnotowany po raz pierwszy. Dzięki niemu średnia cena polisy wyniosła 615 zł. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych eksperci porównywarki rankomat.pl podsumowują, jak kształtowały się średnie składki OC w minionym półroczu i sprawdzają, w których regionach Polski kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze cenowo oferty ubezpieczycieli.

Jaka była średnia cena ubezpieczenia OC w I półroczu?

Średnia cena OC w I półroczu 2021 roku wyniosła 615 zł. Była przez to niższa o 66 zł (9,7%) w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy zeszłego roku. Tendencja zniżkowa jest widoczna również w analizie kwartalnej, choć między I, a II kwartałem tego roku obniżka wyniosła symboliczną złotówkę.

Czytaj także: Szkoda całkowita w OC, szykują się poważne zmiany?

Zmiany średnich cen OC
Źródło: rankomat.pl

 – W I półroczu 2021 roku właściciele pojazdów płacili średnio 10% mniej za OC niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dzięki takim spadkom mogli oni zaoszczędzić na ubezpieczeniu średnio nawet 130 zł. Dotyczy to zwłaszcza tych kierowców, którzy przed zakupem polisy porównali aktualne oferty w różnych towarzystwach. Okazuje się, że zmiany cen polis odnowieniowych nie były aż tak korzystne. Sprawdzanie propozycji ubezpieczenia samochodu przed odnowieniem umowy pozwala zaoszczędzić na cenie OC lub zapewnić sobie szerszy zakres ochrony bez ponoszenia wyższych kosztów – komentuje Tomasz Masajło, prezes rankomat.pl.

Najdrożej na Pomorzu i Dolnym Śląsku

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (698 zł), mazowieckiego (670 zł) i dolnośląskiego (663 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: opolskiego (507 zł), podkarpackiego (512 zł) i świętokrzyskiego (544 zł). Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach i po raz pierwszy od 2017 roku w żadnym z nich nie przekroczyły 700 zł. Największe obniżki dotyczą województwa dolnośląskiego i opolskiego, gdzie koszt obowiązkowego ubezpieczenia spadł średnio o 12%. Najmniejsze spadki odnotowano w świętokrzyskim o 7% i lubelskim o 7,7%.Odchylenia od średniej, gdzie ceny OC były najwyższe wyniosły odpowiednio 13,5% w pomorskim, 8,9% w mazowieckim i 7,8 w dolnośląskim – wynika z danych rankomat.pl.

OC w miastach wojewódzkich
Źródło: rankomat.pl

Kto płacił najwięcej?

Najdroższym miastem wojewódzkim był Wrocław. Tutaj za polisę kierowcy płacili średnio 821 zł. Na drugim biegunie znalazło się Opole, gdzie płacono 558 zł. W dalszym ciągu za OC najwięcej płacą najmłodsi kierowcy – 19-latkowie płacili średnio 2129 zł. Największe obniżki otrzymują zaś 64-latkowie (488 zł). Najtańsze w ubezpieczeniu były samochody marki Toyota (550 zł), najdroższe BMW (756 zł). Panny i kawalerowie płacili 877 zł, natomiast osoby będące w związkach małżeńskich 536 zł.

Czytaj także: UFG: 188,15 tys. wezwań do opłaty w związku z brakiem ważnego OC w 2020 r. >>>

Najtańsze i najdroższe OC
Źródło: rankomat.pl

Analiza powstała w ramach raportu RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych.

Pełna treść raportu >>>

Źródło: Rankomat.pl