Ceny gazu: w 2023 r. taryfy dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych będą zamrożone

Ceny gazu: w 2023 r. taryfy dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych będą zamrożone
Fot. stock.adobe.com/Headout
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Taryfy na gaz dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych w 2023 roku zostaną zamrożone na poziomie z tego roku - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że od stycznia 2023 r. VAT na gaz powróci do poprzedniej stawki.

„Do końca roku funkcjonuje jeszcze rozwiązanie dla gazu – zamrożona taryfa dla gospodarstw domowych, 200 zł, taryfa, która funkcjonuje od początku roku. Ta ustawa kończy się w grudniu tego roku i w związku z tym przygotowaliśmy nowe rozwiązanie. W tym momencie ta ustawa jest konsultowana w rządzie, ona zostanie w ciągu najbliższych godzin przyjęta” – powiedziała Moskwa.

Czytaj także: Maksymalna cena gazu: rząd chce wprowadzić kryterium dochodowe >>>

„Podstawowe założenie ustawy gazowej to jest zamrożenie, 100-proc. zamrożenie taryfy gazowej, stawki, którą zapłacą gospodarstwa domowe na poziomie tego roku. Mówimy o kwocie netto” – dodała.

VAT na gaz od 2023 r. powróci do poprzedniej stawki

Jak wskazała Moskwa, VAT na gaz od 2023 r. powróci do poprzedniej stawki.

„Komisja Europejska oczekuje od nas przywrócenia VAT-u, więc od początku 2023 r., od stycznia ten VAT do taryfy gazowej wróci, to będzie jedyna zmiana w stosunku do rachunku z 2022 r. Ta kwota, na poziomie 200 zł taryfy będzie przeniesiona na kolejny rok i to dotyczy zarówno gospodarstw domowych jak i szerokiej listy z ustawy – czyli szkół, szpitali, żłobków, przedszkoli, pieczy zastępcze, noclegowni, organizacji pozarządowych, kościołów wyznaniowych” – dodała.

„Wszyscy, którzy się znaleźli na liście mrożącej taryfę na ten rok, ta lista podmiotów uprawnionych zostanie przeniesiona na przyszły rok” – dodała.

Koszt ustawy zamrażającej ceny gazu dla gospodarstw domowych w 2023 r. to ok. 30 mld zł

Koszt ustawy zamrażającej ceny gazu dla gospodarstw domowych w 2023 r. to ok. 30 mld zł, ale ostatecznie będzie to zależeć od cen gazu – powiedziała Anna Moskwa.

„Całość ustawy to będzie ok. 30 mld zł. Ona się składa z kilku pozycji. Z jednej strony będzie to rekompensata dla podmiotów, które będą dostarczały gaz, kupują gaz po wyższej stawce. Będzie to rekompensata pomiędzy zatwierdzoną taryfą, którą URE zatwierdza, a stawką 200 zł, która jest stawką zamrożoną. Ten schemat funkcjonował w tym roku. On kosztował ok. 10 mld zł, bo ceny gazu od jesieni ubiegłego roku wzrosły, to jest znany mechanizm. Drugi element tego wsparcia – tutaj szacujemy, że będzie ok. 300 tys. gospodarstw domowych uprawnionych do tego wsparcia, czyli ogrzewających się gazem i jednocześnie mieszczących się w progu dochodowym 1.500 i 2.100 zł” – powiedziała Moskwa.

„Trzecia grupa, czyli szkoły, szpitale, żłobki, wszystkie podmioty, które mają zamrożoną taryfę. Łącznie, patrząc na ilość podmiotów i wolumen gazu (…) obliczyliśmy to na ok. 30 mld zł” – dodała.

Minister wskazała, że ostateczny koszt rozwiązań zależeć będzie od ceny gazu.

„Może się ona zmieniać. Mamy też nadzieję, że Unia Europejska w grudniu zatwierdzi cenę maksymalną na gaz, co pozwoli na to, że gaz kupowany przez państwa europejskie w tym Polskę, będzie tańszy, a tym samym niższy będzie koszt wsparcia. (…) Na dzisiaj szacowaliśmy to na tych cenach, które mamy, w stosunku do rynku, który obecnie obowiązuje. W ostatnich miesiącach ceny był dosyć wysokie, więc wydaje się, że budżet jest bezpieczny i nawet wydaje się, że jest z jakimś jeszcze zapasem. Mam nadzieję, że rynek gazu będzie się z czasem stabilizował” – dodała.

Rząd chce wprowadzić w 2023 r. dodatek gazowy dla najuboższych

Rząd chce wprowadzić w 2023 roku tzw. dodatek gazowy dla najuboższych gospodarstw domowych w postaci zwrotu równowartości VAT – powiedziała minister klimatu i środowiska.

„Biorąc pod uwagę, że w Polsce część osób ogrzewa się gazem, poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy. Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2.100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1.500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, zwracać równowartość VAT-u” – powiedziała Moskwa.

„Na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VATu z każdego rachunku, który wpłynie do polskich rodzin w 2023 r. Z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego. (…) To wsparcie jako równowartość zwrotu podatku VAT dla tych, którzy w tym progu dochodowym będą się mieścili i jednocześnie ogrzewają swoje mieszkania, domy gazem” – dodała. 

Źródło: PAP BIZNES