Centralny Ośrodek Informatyki uruchomił pilotażową platformę do e-płatności
Wkrótce z tej usługi będzie można korzystać m. in. w Gdańsku, Stalowej Woli, Łowiczu oraz kilkudziesięciu innych urzędach – powiedziała nam Karolina Matysiak. Jak zapewniła, za pomocą platformy łatwo i bezpłatnie można opłacić online wybrane zobowiązania finansowe wobec urzędu.
Nasza rozmówczyni przyznała, że do tej pory Centralny Ośrodek Informatyki mógł się kojarzyć obywatelom rejestrami państwowymi, z numerem PESEL, z dowodami osobistymi.
„Z jednej strony naszym klientem jest obywatel i my oczywiście o nim myślimy w pierwszej kolejności, ale z drugiej strony musimy też, wprowadzając nowe rozwiązania, myśleć o urzędach. Chodzi o to, aby nie utrudniać im pracy, ale ją ułatwić, w pewnym sensie uporządkować” – powiedziała.
Zauważyła, że poszczególne samorządy i poszczególne urzędy przyjmują różne metody realizacji transakcji online.
Centralne rozwiązanie dla administracji
„Wprowadzając centralnie platformę e-Płatności, chcemy rozwiązać problemy, z którymi boryka się administracja, wdrażając płatności online”.
Matysiak przyznała, że z punktu widzenia obywatela problemy są mniejsze, bo już teraz może on dokonać zdalnej płatności w urzędzie, korzystając z różnych metod płatności. Stwierdziła jednak, że każda instytucja, wdrażając takie rozwiązanie, musi przede wszystkim prowadzić postępowanie przetargowe.
Komercyjni dostawcy oferują szereg metod płatniczych, natomiast jest tam nieodzowna prowizja z tytułu realizacji transakcji, za co płaci obywatel.
Poza tym do tej pory każdy urząd oddzielnie, samodzielnie integruje rozwiązania płatnicze ze swoimi systemami, co nie jest uzasadnione ekonomicznie i organizacyjnie.
„Uznaliśmy, że musimy podejść do tego problemu centralnie i zaproponować rozwiązanie, które z jednej strony będzie realizować transakcje online, ale z drugiej strony też pomoże urzędowi w ściągalności zobowiązań wobec niego” – stwierdziła nasza rozmówczyni.
Na początek BLIK
Oryginalnym pomysłem COI jest aplikacja, która automatycznie informuje obywatela o jego zobowiązaniach wobec urzędu. Są to powiadomienia typu push.
Aplikacja pozwala za pomocą kilku kliknięć zrealizować transakcję wynikającą z takiego powiadomienia.
Na początek w pilotażu prowadzonym przez Centralny Ośrodek Informatyki do płatności na platformie jest używany BLIK. Wynika to z faktu, że ta aplikacja jest już bardzo popularna i szybko zdobywa rynek.
W drugiej kolejności pojawi się możliwość używania kart płatniczych do realizacji zobowiązań wobec urzędów.
„W tym obszarze współpracujemy z Fundacją Polska Bezgotówkowa” – zaznaczyła Karolina Matysiak. Z badań Fundacji wynika, że karty płatnicze wypierają w płatnościach zdalnych tradycyjne przelewy bankowe.
„Planujemy również wprowadzić wallety, możliwość płacenia za pomocą Google Pay i Apple Pay” – dodała nasza rozmówczyni.
Jak zaznaczyła, platforma pilotażowa jest dostępna również na wersji webowej, w aplikacji mObywatel.
Pierwsze zastosowania platformy dotyczą podatku od nieruchomości. Kolejnym krokiem będzie możliwość regulacji zobowiązań za odbieranie przez gminy odpadów od mieszkańców.
Oferta szczególnie atrakcyjna dla mniejszych samorządów
W jej opinii współpraca z Centralnym Ośrodkiem Informatyki może być najbardziej korzystna dla najmniejszych samorządów, które nie mają odpowiednich zasobów kadrowych, kompetencyjnych i finansowych do tego, aby optymalnie zorganizować u siebie regulowanie online płatności od obywateli.
Jak zaznaczyła, ośrodkowi zależy na popularyzacji platformy zarówno w samorządach, jak i instytucjach centralnych.
Dodatkowym argumentem za korzystaniem z tego rozwiązania jest możliwość płacenia zobowiązań bezpośrednio, podczas fizycznej obecności obywatela w urzędzie. Urzędnik podczas wizyty mieszkańca w urzędzie przekaże informację o powstałym zobowiązaniu na aplikację mObywatel, a mieszkaniec od razu zrealizuje płatność.
Podsumowując, Karolina Matysiak wymieniła najważniejsze zalety platformy e-Płatności: bezprowizyjne realizacje opłat, informacje o zobowiązaniach w aplikacji mObywatel oraz na stronie mObywatel.gov.pl, powiadomienia o zbliżających się płatnościach, natychmiastowe potwierdzenie transakcji, ograniczenie płatności pobieranych w kasie, cyfryzacja procesów urzędu.