Cash trapping: Jak nie dać się okraść przy wypłacie pieniędzy z bankomatu

Cash trapping: Jak nie dać się okraść przy wypłacie pieniędzy z bankomatu
Fot. stock.adobe.com/HappyAlex
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W okresie wakacyjnym częściej zdarza nam się wypłacać pieniądze z różnych bankomatów nie tylko w naszym kraju. Policja ostrzega, że przestępcy nadal wykorzystują metodę blokowania wypłaty pieniędzy, umieszczając w urządzeniu listwę pokrytą klejem, do której przyklejają się przygotowane do wypłaty banknoty. To tzw. cash trapping.

#Tomasz Rokita: Najbardziej rozbudowanym i nowoczesnym rozwiązaniem zabezpieczającym przez cash trappingiem jest Optical Security Guard (OSG) #DieboldNixdorf #Euronet

Nauczyliśmy się zwracać uwagę na modyfikacje bankomatów w rodzaju nakładek do skimmingu kart, ale w przypadku zastosowania przez przestępców stosunkowo prostego elementu mechanicznego łatwo go nie zauważyć.

Bankomat działa prawidłowo i słyszymy jak przygotowuje banknoty do wypłaty ale nic, lub tylko część z nich pojawia się w szufladzie urządzenia. Osoba korzystająca z bankomatu często uznaje, że bankomat nie zrealizował z jakiegoś powodu wypłaty i odchodzi sądząc, że nie pobrano środków z jej konta lub będzie można to reklamować w banku.

Wtedy podchodzą do bankomatu przestępcy i wyjmują z niego element z przyklejonymi banknotami.

Często poza skargą klienta nie ma innych śladów po takim działaniu, a transakcja w systemie przebiegła prawidłowo. Zaleca się sprawdzanie stanu konta na bieżąco i weryfikowanie liczby przeprowadzanych transakcji.

 

 

Przy bankomacie zaleca się:

  • zwracać uwagę na nietypowe elementy np. wystające z urządzenia w miejscu odbierania środków;
  • sprawdzanie, czy nie ma śladów kleju, odklejających się elementów;
  • rozejrzeć się, czy nie jesteśmy obserwowani;
  • unikać korzystania z urządzeń, które są w miejscach niemonitorowanych i wybierać te np. umieszczone w oddziałach banków;
  • jeśli bankomat nie wypłaci pieniędzy, nie należy od niego odchodzić tylko skontaktować się z obsługą (na bankomatach zazwyczaj jest taka informacja z numerem telefonu do operatora);
  • nie należy próbować samemu wyciągać banknotów, manipulować przy kieszeni itp.

 

Właściciele bankomatów mogą uniemożliwić cash trapping

Czy nowe modele bankomatów są lepiej zabezpieczone przed takim oszustwami i czy można modernizować starsze urządzenia?

Jak mówi dyrektor Tomasz Rokita Head of Banking w Diebold Nixdorf, takie rozwiązania są dostępne od dawna i tylko od klientów zależy czy chcą swoje urządzenia w nie wyposażyć. Ich instalacja to dodatkowy koszt i, jak twierdzi, ich implementacji jest bardzo niewiele.

Najbardziej rozbudowanym i nowoczesnym rozwiązaniem zabezpieczającym przez cash trappingiem jest Optical Security Guard (OSG). To rodzaj barier optycznych sprawdzających, czy coś dodatkowego nie zainstalowano w części bankomatu, z której odbiera się gotówkę.

Daje to pełną gwarancję, że jeśli coś takiego się pojawi, to klientowi nie zostaną zaprezentowane pieniądze i na wyświetlaczu urządzenia pojawi się informacja o błędzie. Równocześnie operator urządzenia otrzymuje sygnał o takim zdarzeniu.

Są też prostsze zabezpieczenia mechaniczne określane jako tzw. płetwa – metalowy element przyspawany do elementu zasłony kieszeni, z której pobierane się pieniądze. Bankomat nie wysyła komunikatu o ingerencji, ale fizycznie uniemożliwia instalację pułapki klejowej.

Z kolei jak mówi Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży w Euronet Polska, bankomaty i wpłato-bankomaty firmy objęte są monitoringiem oraz szeregiem zabezpieczeń, które mają zapewnić bezpieczne korzystanie z usług operatora.

Prosi klientów korzystających z sieci urządzeń Euronetu, by jeśli zaobserwują ślady świadczące o podejrzanej ingerencji w urządzenie, zgłaszali ten fakt za pośrednictwem infolinii Euronetu na numery: 801 324 024/22 519 77 71.

Jakiekolwiek sygnały świadczące o możliwości popełnienia przestępstwa są natychmiastowo przekazywane do specjalnych grup interwencyjnych.

Źródło: aleBank.pl