BZ WBK i Visa wdrażają płatności mobilne wykorzystujące chmurę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

smartfon.platnosci.01.400x296Płatności mobilne oparte o chmurę i technologię HCE wzbudzają duże zainteresowanie banków członkowskich Visa Europe; jako pierwszy w Polsce nowoczesne rozwiązanie wdraża BZ WBK.

Bank Zachodni WBK rozpoczyna wspólnie z Visa Europe wdrożenie zbliżeniowych płatności mobilnych opartych o chmurę i technologię Host Card Emulation (HCE). Przy wdrożeniu zastosowano nową specyfikację Visa, która umożliwia instytucjom członkowskim i partnerom organizacji rozszerzenie dostępności usługi płatności mobilnych dla konsumentów.

Ponadto, ze względu na znaczne uproszczenie ekosystemu płatności mobilnych, pozwala bankom na dużo szybsze wdrożenie innowacyjnego produktu płatniczego. Płatności w chmurze cieszą się dużym zainteresowaniem banków członkowskich Visa Europe, zarówno w Polsce, która jest europejskim liderem pod względem liczby transakcji kartami zbliżeniowymi akceptowanymi już w 65% terminali, jak i w innych krajach naszego kontynentu. Do końca 2017 r. wszystkie terminale w Polsce będą przyjmować płatności zbliżeniowe Visa zarówno kartą jak i smartfonem.

Zgodnie z planami Banku Zachodniego WBK, program pilotażowy płatności mobilnych Visa ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Na początku 2015 r. z tego rozwiązania będą korzystać już pierwsi klienci.

Strategią Banku Zachodniego WBK jest oferowanie najbardziej innowacyjnych rozwiązań, w tym rozwiązań bankowości mobilnej, która jest tak chętnie wykorzystywana przez naszych klientów. Płatności mobilne Visa doskonale wpisują się w to podejście” – mówi Tadeusz Kościński, dyrektor obszaru direct banking w Banku Zachodnim WBK. „Wdrażając tę usługę wspólnie z Visa Europe, inwestujemy w efektywne rozwiązanie, które pozwala na szybkie udostępnienie płatności mobilnych na skalę komercyjną” – dodaje Tadeusz Kościński.

kiwior.jakub.01.150xOrganizacja Visa wspiera wszelkie technologie płatności mobilnych wybierane przez banki po to, by mogły jak najlepiej zaspokoić potrzeby swoich klientów w tej dziedzinie. Gratulujemy Bankowi Zachodniemu WBK rozpoczęcia wdrożenia płatności mobilnych Visa wykorzystujących chmurę, które obecnie cieszą się wśród banków największym zainteresowaniem” – komentuje Jakub Kiwior, dyrektor generalny Visa Europe w Polsce i na Węgrzech. „Rozwiązania mobilne nie tylko pozwalają na wygodne dokonywanie bezpiecznych płatności, ale także na zwiększanie wartości kanału mobilnego poprzez integrację z innymi formami bankowości mobilnej, na przykład oferując lepsze zarządzanie posiadanymi środkami” – dodał Jakub Kiwior.

Usługa płatności mobilnych wykorzystujących chmurę i technologię HCE umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą urządzenia mobilnego wyposażonego w moduł NFC (Near Field Communication), bez „bezpiecznego elementu” znajdującego się na karcie SIM, w smartfonie lub akcesoriach zewnętrznych.

Płatności mobilne Visa wykorzystujące chmurę zostały już wdrożone na Słowacji przez bank VUB, który podążył w ślady dwóch banków hiszpańskich: Bankinter oraz BBVA, banku o globalnym zasięgu. W Polsce grupa banków podjęła rozmowy z Visa Europe na temat możliwości wdrożenia płatności mobilnych HCE.

Banki wdrażające płatności Visa w chmurze podkreślają ogromną łatwość i intuicyjność wykorzystania telefonu do płatności zbliżeniowych i możliwości tej technologii, która pozwala na szybkie objęcie nową usługą znaczącej rynkowo grupy użytkowników.

Źródło: Bank Zachodni WBK
Visa Europe