Budżet na 2021 rok: rząd przyjął projekt nowelizacji ze wzrostem dochodów o 80 mld zł; na co przeznaczy dodatkowe środki?

Budżet na 2021 rok: rząd przyjął projekt nowelizacji ze wzrostem dochodów o 80 mld zł; na co przeznaczy dodatkowe środki?
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na rok 2021, zakładający wzrost dochodów budżetu na rok bieżący o około 80 mld zł w porównaniu do ustawy budżetowej, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Morawiecki podkreślał, że wzrost PKB może wynieść 4,8- 4,9% w tym roku.

„Na skutek lepszych dochodów, na skutek uszczelnień, które wprowadzamy pojawia się więcej pieniędzy w budżecie, więcej dochodu […] niż planowaliśmy. To więcej to jest nawet do około 80 mld zł więcej” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

„Planowany wzrost gospodarczy będzie przekroczony być może nawet osiągnie nieco poniżej 5%, zakładamy dzisiaj 4,8 do 4,9% to bardzo solidny wzrost” – dodał.

Ok. 40 mld zł  trafi do gospodarki

Premier zapowiedział, że około 40 mld zł  trafi do gospodarki poprzez różne mechanizmy: dodatkowe środki mają trafić  służby zdrowia 1 mld zł), na fundusz premiowy dla pracowników budżetówki, na budowę dróg (10 mld zł) oraz do samorządów (dodatkowe 4 mld zł) oraz na wsparcie rolnictwa.

Ustawa budżetowa na 2021 r. zakłada m.in. deficyt budżetowy na poziomie 82,3 mld zł i wzrost PKB w wysokości 4% i średnioroczną inflację na poziomie 1,8%. Wzrost inwestycji ma wynieść 4%. Dochody zaplanowano na poziomie 404,4 mld zł, wydatki – na poziomie 486,7 mld zł. Zgodnie z ustawą, deficyt ma wynieść 82,3 mld zł.

Projekt przyszłorocznego budżetu

Z kolei w przyjętym pod koniec sierpnia br. projekcie przyszłorocznego budżetu planowane wykonanie budżetu na 2021 r. to deficyt w wysokości ok. 13 mld zł.

Czytaj także: Budżet na 2022 rok: 30 mld zł deficytu, 4,6 proc. wzrostu PKB; rząd przyjął projekt ustawy, nie zakłada reformy OFE >>>

Wczoraj minister finansów Tadeusz Kościński w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach poinformował, że po tym, jak w budżecie państwa na koniec lipca 2021 r. odnotowano 35,25 mld zł nadwyżki, tendencja w tym zakresie została podtrzymana.

Źródło: ISBnews