Brytyjska inflacja najwyższa od 2 lat

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii wzrosła we wrześniu o 1 proc., co jest najwyższym wzrostem od listopada 2014 roku. Wiadomość ta umocniła funta, który zyskał do głównych walut około 1 proc. Obecnie para GBPUSD handluje w okolicy poziomu 1,2290, para EURGBP w okolicy poziomu 0,8940 a para GBPJPY w okolicy poziomu 128 jenów. Funt umocnił się również o około 5 groszy do złotówki i handluje obecnie w okolicy 4,83 zł. Pomimo wzrostu inflacji ekonomiści spodziewają się, iż Bank Anglii mimo wszystko obetnie stopy procentowe z poziomu 0,25 proc. do 0,1 proc. na listopadowym posiedzeniu.

Dolar nowozelandzki umacnia się już ponad 1 proc. do dolara amerykańskiego i handluje powyżej poziomu 0,7190 po mocniejszym od oczekiwań wzroście inflacji CPI. Ceny konsumenckie wzrosły w III kwartale roku o 0,2 proc., gdy spodziewano się pozostawienia ich na tym samym poziomie. Wzrost cen może przyczynić się do wstrzymania obniżki stóp procentowych przez Rezerwowy Bank Nowej Zelandii na listopadowym posiedzeniu. Natomiast inflacja CPI w USA nie zaskoczyła inwestorów i wzrosła we wrześniu zgodnie z oczekiwaniami o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca i o 1,5 proc. rok do roku.

Akcje Netflixa rosną na otwarciu rynku ponad 18 proc., handlując na najwyższym od stycznia poziomie, po wczorajszym ogłoszeniu wyników finansowych pokazujących olbrzymi wzrost płatnych subskrypcji serwisu. Co ciekawe, największy wzrost subskrypcji nastąpił poza rynkiem amerykańskim. W dniu dzisiejszym wyniki finansowe za III kwartał ogłosi Goldman Sachs Group Inc. Inwestorzy będą bacznie się przyglądać szczególnie wynikom na handlu długiem, po tym jak inne czołowe banki, min. Citigroup czy Bank of America, pochwaliły się lepszymi od oczekiwań wynikami dzięki zyskom na handlu obligacjami.

Władze Arabii Saudyjskiej spotykają się z potencjalnymi inwestorami przed planowaną, pierwszą w historii Królestwa, międzynarodową aukcją obligacji rządowych. Przecieki z tych spotkań nie wskazują na poruszanie w nich tematu cen ropy naftowej. Planowane reformy i wzrost wydatków inwestycyjnych zaczynają przyciągać do tego kraju siłę robocza z sąsiednich państw, m.in. z Pakistanu. Umacnia się również ropa naftowa, gdyż za baryłkę WTI trzeba ponownie zapłacić powyżej 50 dolarów, a za baryłkę Brent powyżej 51,5 dolarów.

Andrzej Kiedrowicz
Chief Operating Officer
KOI Capital