Branża ubezpieczeniowa dla obywateli Ukrainy: bezpłatne OC, wsparcie finansowe, pomoc niematerialna i psychologiczna
– To ważne wsparcie, bowiem przejmujemy odpowiedzialność za ewentualne szkody komunikacyjne, których ogromne koszty byłyby zapewne niemożliwe do pokrycia przez uchodźców nieposiadających obowiązkowej polisy OC – mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.
– Bardzo nam zależy, by ta informacja trafiła do uchodźców z Ukrainy, aby mogli uniknąć ewentualnych konsekwencji. Korzystając z okazji – dziękuję wszystkim zaangażowanym we wdrożenie rozwiązania i późniejszą jego komunikację. Udało nam się stworzyć rozwiązanie, które faktycznie pomaga osobom znajdującym się w niezwykle trudnej sytuacji – mówi Piotr Maria Śliwicki, prezes zarządu Ergo Hestii.
Branża ubezpieczeniowa dla obywateli ukrainy – wsparcie finansowe
Warta przeznaczyła 11 mln zł na działania związane z niesieniem aktywnej pomocy ukraińskim obywatelom. Pieniądze zostaną przeznaczone na m.in. ustanowienie funduszu na potrzeby osób dotkniętych wojną.
– W Warcie rozumiemy, że najlepsza pomoc to taka, która jest udzielana szybko i trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Dlatego też, postanowiliśmy w trybie pilnym ustanowić fundusz, którego celem będzie udzielenie wsparcia dla uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce, jak również osobom, które z różnych przyczyn pozostały w swoim kraju – mówi Jarosław Parkot, prezes zarządu Warty.
Nationale Nederlanden zdecydował o przekazaniu 500 tysięcy złotych na działania dotyczące pomocy Ukrainie. Fundacja Unum przeznaczyła 50.000 PLN na pomoc materialną i psychologiczną. Środki rozdysponowane są wśród wolontariuszy z całej Polski, którzy angażują się w zbiórki zarówno indywidualne jak i prowadzone przez NGOs.
– Wszyscy poczuliśmy głęboką potrzebę niesienia pomocy, nasi wolontariusze: pracownicy i agenci Unum organizują zbiórki, przyjmują rodziny pod swój dach, transportują ukraińskich przyjaciół po całej Polsce, chcemy wesprzeć ich w tym działaniu. Planujemy kolejne inicjatywy, wierząc, że wspólnie zbudujemy naszym ukraińskim przyjaciołom „nowy dom” w Polsce, bezpieczny, ciepły i dający nadzieję na dobrą przyszłość – Małgorzata Morańska, prezes Fundacji Unum.
Pomoc niematerialna i psychologiczna
Nationale-Nederlanden sfinansowało program realizowany z Fundacją Twarze Depresji bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla obywateli Ukrainy – dzieci i osób dorosłych, mieszkających w Polsce, a także tych, którzy dopiero do Polski przyjechali lub zostali w swoich domach na Ukrainie. Konsultacje będą prowadzone w jęz. ukraińskim i rosyjskim. Patronat objął Krajowy Konsultant w dziedzinie psychiatrii. Więcej informacji na stronie www.twarzedepresji.pl/ukraina.
– Wiemy jak ważne jest wsparcie humanitarne i doraźna pomoc dla osób, które znalazły się w niewyobrażalnie trudnej sytuacji. Poza bieżącą pomocą niezwykle ważne jest wsparcie psychologiczne dla osób, które zetknęły się z traumą wojny, stąd nasza decyzja o sfinansowaniu programu Twarze Depresji dla Ukrainy – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Rzecznik Prasowy Nationale-Nederlanden.
Grupa PZU jest operatorem stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu, również w języku ukraińskim (gov.pl/tpk). Dzięki niej obywatele Ukrainy przybywający do Polski o każdej porze dnia mają dostęp do profesjonalnej pomocy ze strony konsultantów i lekarzy ubezpieczyciela.
Wsparcie dla pracowników firm ubezpieczeniowych w Ukrainie
Wszystkie firmy mające oddziały w Ukrainie uruchomiły specjalne środki i podjęły działania, by wesprzeć pracowników i ich rodziny.
PZU pomaga rodzinom ponad 700 pracowników swoich spółek w Ukrainie. Zapewni im zakwaterowanie, opiekę medyczną, wsparcie psychologów i środki niezbędne do życia. Pierwsze z tych osób już są w Polsce pod opieką ubezpieczyciela. PZU jest też w kontakcie z kolejnymi, które zmierzają w kierunku polskiej granicy.
Wsparcie swoim pracownikom pochodzącym z Ukrainy zaoferował również Nationale Nederlanden Wszystkie osoby potrzebujące pomocy mogą liczyć na wsparcie ubezpieczyciela.
Działania niestandardowe
Firmy i ich pracownicy starają się pomóc na wiele sposobów. Euler Hermes finansuje paliwo do swoich samochodów służbowych na kursy do przejść granicznych. Wspiera też pracowników, którzy przyjmują u siebie rodziny z Ukrainy. Wiele osób zaangażowało się w zbieranie darów, środków higieny i jedzenia dla przekraczających granice.