BOŚ objął zielone obligacje Polenergii

BOŚ objął zielone obligacje Polenergii
Krzysztof Łabowski,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Ochrony Środowiska objął zielone obligacje Polenergii w kwocie 90 mln zł. Środki pochodzące z obligacji mają zostać wykorzystane m.in. na finansowanie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Większość pozyskanych środków Polenergia przeznaczy na budowę morskich farm wiatrowych. Dwa najbardziej zaawansowane projekty, Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, dysponują kompletem pozwoleń na budowę.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Polenergia rozwija je wspólnie z norweskim gigantem energetycznym – firmą Equinor.

Emisja obligacji Polenergii idealnie wpisuje się w strategię działania BOŚ

„BOŚ to bank wyspecjalizowany w finansowaniu i wspieraniu zielonej transformacji w Polsce od ponad
30 lat. Jesteśmy niezwykle dumni, że mogliśmy wesprzeć naszego partnera, Polenergię, w finansowaniu tej właśnie proekologicznej inwestycji, która, w naszym pojęciu, przyczyni się bezwzględnie do dalszego
zmniejszenia emisyjności polskiej gospodarki.

Energetyka wiatrowa to istotny element transformacji energetycznej i, pomimo wyzwań, wierzymy, że elektrownie wiatrowe odegrają znaczącą rolę w procesie dekarbonizacji sektora energetycznego w Polsce” – powiedział Krzysztof Łabowski, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A

„Na polskim rynku nie ma dziś bardziej zielonej grupy energetycznej od Polenergii. Od lat budujemy w Polsce farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, jesteśmy też jednym z liderów energetyki wiatrowej na morzu.
To sprawia, że Polenergia to firma stworzona do emisji zielonych obligacji. Spektakularny sukces emisji
pokazuje, że inwestorzy chcą brać czynny udział w polskiej transformacji energetycznej.

Morskie farmy wiatrowe zmienią oblicze polskiej energetyki i polskiej gospodarki. Czujemy ogromną dumę, że możemy uczestniczyć w tak ważnym procesie i współpracować przy jego realizacji z tak uznanymi partnerami jak Bank Ochrony Środowiska – powiedział Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergia S.A.

Dla kogo wsparcie z BOŚ?

Bank Ochrony Środowiska, od ponad 30 lat, wspiera przedsiębiorców udzielając kredytowania zarówno
w ramach finansowania własnego, jak i z dofinansowaniem funduszy unijnych.

Na wsparcie banku mogą liczyć wszystkie podmioty, które zamierzają inwestować w projekty proekologiczne np. instalacje OZE, zakup magazynów energii, termomodernizację budynków czy modernizację linii produkcyjnych, budowę biogazowni lub wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego.

BOŚ oferuje produkty wykorzystujące środki unijne z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej
Gospodarki (FENG) i są to między innymi: kredyt ekologiczny i kredyt z gwarancją Ekomax.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska / BOŚ Bank