BOŚ i WFOŚiGW rozpoczynają pilotażowy program wsparcia spółdzielni energetycznych

Podpisana umowa (26.02.2025) dotyczy realizacji pilotażowego programu tych instytucji na rzecz rozwoju spółdzielni energetycznych. Porozumienie otwiera drogę do szeregu działań mających na celu wsparcie samorządów oraz mieszkańców w skutecznej realizacji zielonej transformacji oraz budowę lokalnych społeczności energetycznych.
Działania mają wspierać lokalne rynki energii, łącząc miejscowy rozwój instalacji wytwarzania energii, w tym tej z odnawialnych źródeł, z konsumpcją prądu i ciepła w lokalnych społecznościach. Taka bowiem jest istota idei rozproszonej energii.
Pilotaż ma przełamać trudności pierwszego kroku na drodze do uzyskania przez gminy, czyli członków zakładanych spółdzielni, optymalnej efektywności energetycznej – podstawy do osiągnięcia przez nich w przyszłości, samowystarczalności energetycznej.
W kolejnym kroku daje także większe możliwości tworzenia racjonalnych programów inwestycyjnych.
– Bank Ochrony Środowiska stoi na stanowisku, że dobrze skonstruowana spółdzielnia energetyczna, zarządzająca i rozliczająca przepływami energii na lokalnym rynku – od jej wytwórców do jej konsumentów – powinna być oparta nabilansie przychodów i kosztów.
Obecne warunki uelastyczniania rynku energetycznego dają szansę na dokonanie cywilizacyjnego skoku przez społeczności lokalne, gminy i ich instytucje oraz przedsiębiorców działających na lokalnym rynku.
Razem z WFOŚiGW podejmujemy strategiczną współpracę na rzecz ekologicznej przyszłości Polski – powiedział Bartosz Kublik, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.
– WFOŚiGW realizuje strategię wspierania transformacji energetycznej Dolnego Śląska. Rozwój lokalnych, dobrze zbilansowanych miksów energetycznych to nie tylko ekologiczna energia – to także nowe miejsca pracy, współpraca społeczna, a przede wszystkim stabilna cena energii elektrycznej, odporna na globalne wahania rynkowe.
Razem z Bankiem Ochrony Środowiska wspieramy powstawanie spółdzielni energetycznych poprzez wypracowanie wzorcowego modelu technicznego i finansowego, co przełoży się na rozwój kolejnych, dobrze prosperujących spółdzielni w całym kraju – powiedział Paweł Łapacz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej we Wrocławiu.
Czytaj także: BOŚ i Samorząd Mazowsza ogłaszają strategiczną współpracę na rzecz zielonych inwestycji
Strategiczna współpraca BOŚ i WFOŚiGW ws. efektywności energetycznej – wspólna misja dla przyszłości
Porozumienie między BOŚ a WFOŚiGW we Wrocławiu to przełomowy krok w kierunku wykorzystania środków finansowych i możliwości jakie daje zielona transformacja dla korzyści mieszkańców oraz samorządów.
Obie instytucje zobowiązują się do wspólnego wdrażania inicjatyw wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i nowoczesnych modeli finansowania ekologicznych inwestycji.
- Samorządy zyskają większe możliwości finansowania ekologicznych projektów – w tym tworzenia odnawialnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej czy choćby modernizacji budynków zgodnie z nową dyrektywą UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
- Mieszkańcy otrzymają wsparcie w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej, co przełoży się na niższe rachunki i poprawę jakości życia.
Czytaj także: BOŚ uruchomił kredyty inwestycyjne ze Zrównoważoną Gwarancją InvestEU
Partnerstwo, które realnie zmienia otoczenie
Porozumienie BOŚ i WFOŚiGW to konkretne działania, które przyczynią się do budowy nowoczesnej, ekologicznej i zrównoważonej przyszłości, w której bezpieczny i stały dostęp do energii elektrycznej i ciepła realizowany jest lokalnie, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł.
Dzięki zaangażowaniu obu instytucji, zarówno samorządy, jak i mieszkańcy otrzymają wsparcie i narzędzia do realizacji projektów poprawiających jakość życia.
– Dzięki współpracy, jak nigdy dotąd, możliwe będzie skuteczniejsze wspieranie inwestycji proekologicznych, a także budowanie świadomości i odpowiedzialności klimatycznej na wszystkich poziomach społeczeństwa. To szansa na realne zmiany, które przełożą się na czystsze powietrze, tańszą energię i zdrowsze środowisko dla przyszłych pokoleń – dodaje Bartosz Kublik.
Pilotaż obejmie dwie lub trzy spółdzielnie tworzone w oparciu o obecnie funkcjonujące przepisy prawa, na terenie województwa dolnośląskiego.
Wnioski płynące z pilotażu będą podstawą postulowania zmian i uszczegółowień zapisów prawnych umożliwiających wsparcie wspólnot energetycznych przez Narodowy i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, jak i tworzenia procedur Banku Ochrony Środowiska do finansowania dłużnego spółdzielni energetycznych i ich inwestycji w odnawialne źródła energii elektrycznej i cieplnej.