BOŚ i PFR ogłaszają porozumienie ws. finansowania ekologicznego ciepłownictwa
Bank Ochrony Środowiska oraz Polski Fundusz Rozwoju chcą wspólnie zaoferować program finansowania i doradztwa dla podmiotów wytwarzających, obracających i dystrybuujących energię cieplną. Ma on na celu modernizację istniejących instalacji oraz budowę nowych jednostek wytwórczych według ekologicznych standardów, w tym powstawanie instalacji działających na bazie termicznego przekształcania odpadów, podano w komunikacie.
Czytaj także: Prezes BOŚ: transformacja gospodarki w stronę neutralności klimatycznej to największe wyzwanie najbliższych 50 lat >>>
Cieszę się, że jako Bank Ochrony Środowiska robimy kolejny krok w ekologicznej zmianie naszego kraju.
„Jest on kluczowy, ponieważ daje samorządom możliwość zabezpieczenia potrzeb cieplnych swoich mieszkańców, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i dbałości o środowisko naturalne. Mamy doświadczenie w tym obszarze, finansowaliśmy już nowoczesną spalarnię śmieci w Olsztynie, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że tego typu rozwiązania są niezwykle efektywne, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym” – powiedział prezes BOŚ Wojciech Hann, cytowany w komunikacie.
Czytaj także: BOŚ pożyczy od EBI do ok. 350 mln zł; pieniądze trafią do MŚP i podmiotów sektora publicznego na projekty służące ochronie klimatu >>>
„Warte podkreślenia jest to, że od pewnego czasu coraz efektywniej współpracujemy z innymi instytucjami, z którymi uzupełniamy się kompetencyjnie. W tym przypadku główną osią tej szerszej oferty jest współpraca BOŚ – PFR, ale na tym nie koniec; udało nam się dobrać grono doradców technologicznych, ekspertów rynku, przedstawicieli administracji i kluczowego polskiego producenta w postaci Rafako. Wszystko po to, aby samorządy miały poczucie maksimum komfortu i efektywności naszych działań” – dodał wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak.
Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 20,5 mld zł na koniec 2020 r.