BoJ zaskoczył negatywnie, krajowe krótkie papiery mają wciąż miejsce na wzrosty cen
Poniedziałek przyniósł kontynuację spadków dochodowości na bazowych rynkach długu. Wobec braku publikacji ważniejszych danych (za wyjątkiem info o produkcji przemysłowej w Niemczech, którą inwestorzy przyjęli z umiarkowanym optymizmem), rynek koncentrował się na spekulacjach wokół oczekiwanej akcji EBC.
Po południu pojawiła się informacja o przyroście kredytu konsumenckiego w USA. Choć dane były lepsze od oczekiwań to widać, że wzrostowy trend słabnie z miesiąca na miesiąc. W efekcie rentowności niemieckich papierów 10Y spadły o 1 pb., zaś amerykańskich o 2 pb., po lekkich wzrostach przed południem. Wobec spekulacji na temat możliwego skupu aktywów przez EBC malały koszty ryzyka kredytowego, stawki CDS papierów krajów południa Europy spadły 8-11 pb.
Krajowy dług pozytywnie reagował na info o możliwym skupie aktywów przez EBC. Dodatkowym czynnikiem wspierający nasze obligacje były doniesienia o planach nałożenia embarga przez Rosję na import niektórych produktów mlecznych. W konsekwencji rentowności krajowych papierów spadły o 2 pb. w krótkim końcu krzywej i 4 pb. w długim końcu. Krzywa IRS obniżyła się o 9 pb. na całej swoje długości.
Poranna decyzja BoJ rozczarowała rynki obligacji, brakiem informacji o rozszerzeniu sakli skupu aktywów, co przełożyło się na minimalną przecenę niemieckich Bundów. Wobec braku publikacji ważniejszych danych, za wyjątkiem produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii, spodziewamy się kontynuacji obniżek dochodowości. Pomimo utrzymywania się spekulacji na temat skupu aktywów przez ECB i spodziewanej niskiej wyceny giełd ich skala będzie dziś naszym zdaniem minimalna i w drugiej części dnia ma szansę zatrzymać się.
W horyzoncie końca tygodnia długowi amerykańskiemu i niemieckiemu raczej nie pomoże informacja o próbie zaaranżowania przez USA rozmów między Rosją, a Ukrainą. W perspektywie końca tygodnia możliwe jest niewielkie odreagowanie. Poza realizacją zysków przemawia za tym negatywne przyjęcie przez rynki informacji na temat utrzymania skupu aktywów przez BoJ na niezmienionym poziomie i spekulacje na rynku na temat przesunięcia decyzji o takim ruchu na kolejne miesiące. W tej sytuacji oczekujemy wzrostów dochodowości rzędu 2-3 pb. na rynkach bazowych. Dodatkowym paliwem dla takiego ruchu może być publikacja minutes przez Fed, spodziewana w środę. Powinna ona pokazać nieco większą niż w poprzednich minutes presję ze strony jastrzębi w Fed. Krajowy rynek może nie podążyć za zmianami na rynkach bazowych. W dłuższej (miesięcznej) perspektywie nie widzimy raczej możliwości istotnego wzrostu krajowej krzywej rentowności, szczególnie w krótkim końcu. Naszym zdaniem segment 2Y-5Y nie zdyskontował jeszcze w pełni negatywnych skutków kryzysu Ukraińskiego i wprowadzanych przez Rosję ograniczeń w imporcie żywności dla inflacji. Dodatkowym czynnikiem, który powinien pomagać w dłuższym horyzoncie długowi będą wypowiedzi członków RPP (w tym na środowej konferencji), które powinny studzić oczekiwania na podwyżki stóp. W krótszym horyzoncie pomagać obligacjom będą kwietniowe wykupy długu i odsetek.
Konrad Soszyński
Biuro Strategii Rynkowych
PKO Bank Polski