Prezentacje: BMS – System Zarządzania gotówką: AVARO

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Nowoczesne zarządzanie poziomem gotówki wymaga narzędzi wykraczających poza arkusze kalkulacyjne czy standardowe systemy logistyczne. Platforma realizacji strategii gotówkowych AVARO potrafi skutecznie obniżyć łączne koszty obrotu gotówkowego w banku.

Tomasz Tarchała
Kierownik Produktu
Business Management Software

Wyzwania zarządzania gotówką

Podstawowym wyzwaniem dla menedżera płynności w banku jest nieprzewidywalność zachowań klientów, która utrudnia prognozowanie i optymalizację poziomu gotówki w punktach, gdzie jest potrzebna, czyli w bankomatach i przede wszystkim oddziałach. Klient ma prawo przynieść dużą kwotę bez uprzedzenia, trzeba też przewidzieć takie jednorazowe wydarzenia, jak wyprzedaże w hipermarkecie obok lub odbywający się w okolicy koncert.

Optymalna strategia działania może się zmieniać. W zależności od klimatu ekonomicznego i parametrów biznesu wraz ze zmianą cen transportów i przeliczeń gotówki czy zmianą stóp procentowych może następować przesuwanie kosztów obrotu gotówkowego pomiędzy większym mrożeniem gotówki a większą liczbą transportów.

Codzienne rozplanowanie transportów to również ciężka praca, wymagająca nieustannej uwagi całego zespołu osób, mogą się przy tym pojawiać błędy. Outsourcing tego odcinka zarządzania gotówką rzadko kiedy wchodzi w grę, czy to ze względu na uwarunkowania działania firm obsługi gotówkowej, czy ze względu na inne interesy banku.

Dynamicznie zmieniające się otoczenie oraz wysoki poziom skomplikowania procesów wymaga stosowania narzędzi, które nie tylko usprawniają wykonywanie czynności ewidencyjnych, ale także potrafią wspierać użytkownika w procesie podejmowania decyzji.

Idea systemu AVARO

Firmy Business Management Software i WLOG Solutions połączyły siły, opracowując system, który ułatwia kompleksowe zarządzanie gotówką w banku. AVARO należy do klasy systemów wspomagania decyzji, pozwalając na zarządzanie obiegiem gotówki w organizacji finansowej w sposób niezawodny, wydajny oraz prowadzący do znacznego obniżenia kosztów.

  • Realizacja wspomagania zarządzania obiegiem gotówki w systemie informatycznym: System do skutecznego zarządzania gotówką musi harmonijnie łączyć funkcje silnika obliczeniowego z funkcjami typu workflow oraz z integracją z resztą infrastruktury banku. Założeniem projektowym jest całkowita ekspozycja funkcjonalności obliczeniowej przez system informatyczny. Wszystkie dane i reguły brane pod uwagę przez silnik obliczeniowy mogą być podglądane i zmieniane przez uprawnionych użytkowników. Sam silnik działa w tle w sposób przezroczysty dla użytkownika, dając mu komfort pracy z zawsze najbardziej aktualnymi planami.
  • Skuteczny i przejrzysty model obliczeniowy:

System AVARO, dzięki modelowi matematycznemu, który odzwierciedla działanie banku, jednocześnie

  • ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI