Blisko 150 mln zł na programy dotyczące elektromobilności, od kiedy nabór wniosków?

Blisko 150 mln zł na programy dotyczące elektromobilności, od kiedy nabór wniosków?
Fot. stock.adobe.com/THINK b
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Klimatu (MK) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) 26 czerwca br. otworzą nabór wniosków do trzech nowych programów dotyczących elektromobilności: "Zielony samochód", "eVAN" i "Koliber", podało Ministerstwo Klimatu. Łączna kwota dofinansowania to blisko 150 mln zł.
.@MinKlimatu oraz @NFOSiGW 26 czerwca otworzą nabór wniosków do trzech nowych programów dotyczących elektromobilności: "Zielony samochód", "eVAN" i "Koliber" #elektromobilność

„Trwająca epidemia COVID-19 wymaga od nas rozpoczęcia poszukiwania takich rozwiązań, które pozwolą pobudzić gospodarkę. Mamy ambicje, by ożywienie gospodarcze wytyczało nowe ścieżki rozwoju i wzrostu, zielonego wzrostu, stąd tak duże wsparcie dla rozwoju elektromobilności. Szacujemy, że całkowity wpływ trzech naszych nowych programów na polską gospodarkę to ok. 700 mln zł” – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka, cytowany w komunikacie.

Część większego Planu Zielonych Inwestycji

„Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber” stanowią część większego Planu Zielonych Inwestycji, który oferuje w 2020 r. całkowity dostępny budżet dofinansowania w wysokości ok. 7,8 mld zł, a całkowity wpływ tych programów na gospodarkę to ponad 22 mld zł.

Czytaj także: Auta elektryczne bez podatków w Polsce?

„Najwięcej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dopłaci do zakupu elektrycznych aut dostawczych (do 70 tys. zł) oraz taksówek (do 25 tys. zł), co przyniesie największy efekt ekologiczny, gdyż te auta mają największe przebiegi roczne. Narodowy Fundusz w piątek 26 czerwca rozpocznie przyjmowanie wniosków od przedsiębiorców oraz osób fizycznych – wyłącznie w formie elektronicznej” – zapowiedział wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

Program „Zielony samochód”

„Zielony samochód” to program zapewniający dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu osobowego. Celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza przez wsparcie zakupu pojazdów o napędzie wyłącznie elektrycznym wykorzystywanych do celów prywatnych. Do rozdysponowania jest 37,5 mln zł ze środków NFOŚiGW. Osoby fizyczne mają szansę na dotacje do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15% kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 maja 2020 r. Jest jeszcze jeden ważny warunek: cena nabycia pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. zł. Budżet nowego programu pozwoli na dofinansowanie zakupu 2 tys. elektrycznych aut.

Czytaj także: Rekordowe inwestycje w Europie: 60 mld euro na samochody elektryczne i baterie >>>

„eVAN”

„eVAN” zapewnia dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego. Obejmuje 70 mln zł, które trafią do kieszeni przedsiębiorców zdecydowanych na zakup elektrycznych samochodów dostawczych (kategoria N1). W sumie będzie można dofinansować 1 tys. takich inwestycji. Przewidziano dotacje do 30% kosztów kwalifikowanych (do 70 tys. zł) na zakup/leasing pojazdów elektrycznych oraz do 50% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na nabycie punktu ładowania o mocy do 22kW – kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 stycznia 2020 r.

Pilotażowy program „Koliber”

Na pilotażowy program „Koliber” przeznaczony dla taksówek zarezerwowano 40 mln zł wsparcia na zakup/leasing 1 tys. elektrycznych taksówek (kategoria M1) oraz 1 tys. ładowarek domowych typu wall box. Pilotaż skierowany jest do mikro-, małych lub średnich przedsiębiorców, posiadających licencję na przewóz osób w transporcie drogowym. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację do 20% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 25 tys. zł, przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. zł) lub pożyczkę. Okres kwalifikowalności kosztów liczy się od 1 stycznia 2020 r.

Źródło: ISBnews