Rejestry kredytowe – bat na wyłudzaczy
Banki w swojej działalności muszą liczyć się z ryzykami, w tym z ryzykiem kredytowym. Mogą je jednak dość skutecznie ograniczać. Służy temu np. rejestr kredytowy, do którego wszystkie instytucje udzielające kredytów i pożyczek przekazują informacje o zobowiązaniach swoich klientów i terminowości ich realizowania (czyli spłat). Dzięki temu powstaje w miarę kompleksowa wiedza na temat potencjalnych klientów, a to przyczynia się do ograniczenia ryzyka nietrafionej decyzji kredytowej. Mało tego - umożliwia usprawnienie procedur i stopniowe obniżanie kosztów.
Banki doskonale zdają sobie sprawę z wartości rejestru kredytowego. Jednak klienci nie końca mają tego świadomość. Nie wszyscy wiedzą np., że mają wpływ na to, co na ich temat umieszczono w tym systemie. W naszym kraju dane z całego sektora kredytowego zbiera Biuro Informacji Kredytowej (BIK). I gwarantuje klientom dostęp do dotyczących ich informacji. Mogą to czynić choćby za pośrednictwem serwisu www.bik.pl
Korzyści dla klientów:
- Budowanie pozytywnej historii kredytowej, która jest potwierdzeniem ich rzetelności, a przez to i najlepszym argumentem do negocjacji z bankiem.
- Monitorowanie poprawności danych przekazywanych na ich temat przez banki do BIK.
- Możliwość szybszego i łatwiejszego otrzymania kredytu.
- Możliwość sprawdzenia, czy kredyt, który poręczyli jest spłacany w terminie.
- Możliwość zastrzeżenia dowodu osobistego online w dowolnym miejscu i czasie, bez żadnych opłat.
- Ochrona przed wyłudzeniem kredytu z wykorzystaniem ich danych (więcej – patrz ilustracja).
W BIK informację ustawową na swój temat klient może otrzymać bezpłatnie raz na pół roku, może też założyć konto, uruchomić funkcję zastrzegania. Jeśli jednak chce mieć dostęp do raportu w każdej chwili, chce zadbać o swoje bezpieczeństwo i ustrzec się wyłudzenia na jego dane kredytu musi uiścić opłaty – w stosunku do potencjalnych zysków są one jednak symboliczne. Gwoli ścisłości dodajmy, że rejestry kredytowe BIK odnotowują wszystkie działania kredytowe.
Źródło: BIK