BIK Indeksy Popytu na kredyty

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który informuje 
o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła +1,7% w sierpniu 
2016 r. Oznacza to, że w sierpniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 1,7% w porównaniu z sierpniem 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. pozostaje dodatnia i wynosi +1,7%.

– W sierpniu, po lipcowym spadku, sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych uspokoiła się. Klienci zawnioskowali w bankach, w przeliczeniu na dzień roboczy, o nieco wyższą niż rok wcześniej wartość kredytów mieszkaniowych. W sierpniu wnioski kredytowe złożyło łącznie 29,2 tys. osób przy średniej liczbie osób w miesiącu od początku roku wynoszącej 32,4 tys. – mówi Sławomir Grzybek, dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks – PKK), który informuje 
o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła -3,2% 
w sierpniu 2016 r. Oznacza to, że w sierpniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę niższą o 3,2% w porównaniu z sierpniem 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. jest ujemna i wynosi -2,4%.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach w sierpniu zaobserwowaliśmy mniejszy popyt na kredyty konsumpcyjne niż rok wcześniej – w przeliczeniu na dzień roboczy klienci zawnioskowali o ok. 3% mniejszą wartość kredytów. W sierpniu br. mieliśmy dzień roboczy więcej, dlatego spodziewam się zbliżonej sprzedaży kredytów konsumpcyjnych do sierpnia ubiegłego roku. Sytuacja na rynku kredytów konsumpcyjnych jest stabilna w ostatnim okresie – dodaje Sławomir Grzybek z BIK.

Aktualne informacje o rynku kredytowym publikowane są na: www.bik.pl/newsletter-kredytowy

Metodyka indeksów:
Wskaźnik BIK Indeks – PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 30 dniach. Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe.
Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe 
na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.
Metodyka BIK indeks – PKK oraz BIK Indeks – PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy 
z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.

Alina Stahl