BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe: wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu i liczby wnioskodawców w kwietniu

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe: wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu i liczby wnioskodawców w kwietniu
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Najnowszy kwietniowy odczyt wyniósł + 16,2%, co oznacza, że w kwietniu 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 16,2% w porównaniu z kwietniem 2018 r. Kwietniowy odczyt jest niższy od marcowego o 10,4 p.p.

Najnowszy kwietniowy odczyt wyniósł + 16,2% #BIK #BIKIndeksPKM #KredytyHipoteczne @grupabik

Chociaż w kwietniu 2019 r., wartość indeksu była niższa o 10,4 p.p., w relacji do odczytu marcowego, to wszystkie cztery tegoroczne odczyty zanegowały negatywną obserwację z grudnia 2018 r., kiedy to wartość Indeksu była najniższym odczytem od września 2012 r.

Łącznie w kwietniu 2019 r. o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 42,52 tys. osób w porównaniu do 38,26 tys. rok wcześniej – wzrost o 11,1%. Natomiast średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w kwietniu 2019 r. wyniosła 273,16 tys. zł, tj. o 9,8% więcej niż rok wcześniej.

Połączeniu obu pozytywnych czynników

– Kwietniowa wartość indeksu wynika zarówno ze wzrostu średniej wartości wnioskowanego kredytu, jak i wzrostu liczby wnioskodawców. 16,2% wartość indeksu jest więc efektem połączenia obu tych pozytywnych czynników. Podobne zjawisko mieliśmy już zarówno w marcu, jak i w lutym b.r. – mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Czytaj także: BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w marcu w górę. Odczyt wyniósł +26,7 proc. >>>

To będzie ciekawy rok na rynku nieruchomości

– Po czterech miesiącach widać już, co przewidywaliśmy pod koniec zeszłego roku, że rok 2019 na rynku kredytów mieszkaniowych będzie bardzo interesujący. Utrzymuje się zainteresowanie finasowaniem nabycia nieruchomości kredytem bankowym o coraz wyższej wartości – puentuje prof. Rogowski.

– Wysokie odczyty Indeksu za kwiecień br. znajdą odzwierciedlenie w wartości sprzedaży kredytów w maju i czerwcu, bowiem kredyt mieszkaniowy uruchamiany jest ok. 1 do 2 msc. od złożenia wniosku kredytowego (zapytania do BIK) – dodaje główny analityk BIK.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK