BGK sprzedał obligacje za 13 mld zł, pieniądze zasilą Fundusz Przeciwdziałania COVID-19
„Podczas czwartkowej emisji BGK sprzedał obligacje oznaczone kodem FPC0427 za 13 mld zł, przy rocznym kuponie na poziomie 1,875%. Termin zapadalności został ustalony na 27 kwietnia 2027 r. Rentowność obligacji została określona na podstawie wyceny obligacji skarbowych o podobnym terminie zapadalności powiększonych o marżę i wynosi 1,898%. Nabywcami obligacji podczas czwartkowej emisji były banki. Obligacje dopuszczone będą do obrotu na rynku wtórnym, w tym rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie” – czytamy w komunikacie.
„Źródłem finansowania Funduszu mogą być środki pochodzące z wpłat środków pieniężnych jednostek sektora finansów publicznych, środków unijnych, wpłat z budżetu państwa, wpływów ze skarbowych papierów wartościowych, środków z wyemitowanych obligacji BGK z gwarancją SP oraz środków BGK” – czytamy dalej.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
Podstawą emisji obligacji jest ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, podano także.
Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>
BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.