BGK: kolejne 500 mln zł na pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców

BGK: kolejne 500 mln zł na pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przeznaczy na pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój kolejne 500 mln zł ze środków unijnych przekazanych przez minister funduszy i polityki regionalnej, podał bank. To drugie zwiększenie kwoty przeznaczonej na te pożyczki.
.@BGK_pl przeznaczy na pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój kolejne 500 mln zł ze środków unijnych przekazanych przez minister funduszy i polityki regionalnej #BGK #PożyczkiPłynnościowe

Zwiększenie kwoty to efekt ogromnego zainteresowania przedsiębiorców. Łącznie pula przekazanych środków na pożyczki płynnościowe sięgnęła 1 mld zł, podano.

„Część środków z nowej puli trafi do instytucji finansujących, które w kwietniu i maju otrzymały wnioski na kwotę kilkukrotnie przekraczającą środki przyznane im na ten cel. Nowe środki wesprą zatem firmy, które nie dostały pożyczki z powodu wyczerpania środków. Część pieniędzy – około 200 mln zł – zostanie przekazana nowym instytucjom finansującym, które uruchomiają właśnie nowe nabory” – powiedział dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK Paweł Chorąży, cytowany w komunikacie.

Duża liczba składanych wniosków o pożyczki

„Duża liczba składanych wniosków o pożyczki świadczy o tym, że przedsiębiorcy potrzebują takiego wsparcia, jakie oferujemy im w ramach Funduszu Pożyczkowego Wsparcia Płynności. W odpowiedzi na potrzeby firm zwiększyliśmy wartość tego instrumentu od początkowych 400 mln zł do ponad 1 mld zł. Zakładamy, że łącznie ze wsparcia w formie pożyczek płynnościowych ze środków Programu Inteligentny Rozwój skorzysta ponad tysiąc polskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Liczę na to, że nowi pośrednicy niezwłocznie przystąpią do przyjmowania wniosków o pożyczki od przedsiębiorców oraz szybko i sprawnie przeprowadzą proces ich oceny i wypłaty środków przedsiębiorcom” – podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Środki z Funduszy Europejskich dla mikro-, małych i średnich firm

Pożyczki płynnościowe są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla firm. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich dla mikro-, małych i średnich firm. Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Dotacja na odsetki jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Pieniądze można przeznaczyć np. na uregulowanie bieżących potrzeb firm, zapłatę pensji pracowników czy należności u kontrahentów. Wysokość pożyczki jest ustalana indywidualnie, przedsiębiorca nie musi mieć wkładu własnego. Pożyczkę można spłacać do 6 lat z możliwością skorzystania z wakacji kredytowych czy też 6-miesięcznej karencji, wskazano również.

Czytaj także: Koronawirus: Bank Pekao wygrał przetarg na pożyczkę płynnościową dla MŚP >>>

Dotychczas w całym kraju przedsiębiorcy złożyli blisko 2 tys. wniosków na kwotę ponad 1,2 mld zł. O pożyczki płynnościowe z Programu Inteligentny Rozwój ubiegają się głównie małe (45% złożonych wniosków) i mikroprzedsiębiorstwa (33% złożonych wniosków).

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Źródło: ISBnews