BGK i KUKE: kredyt inwestycyjny dla eksporterów już dostępny

BGK i KUKE: kredyt inwestycyjny dla eksporterów już dostępny
Fot. BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) podpisały umowę wprowadzającą kredyt inwestycyjny z gwarancją KUKE. Umowa wprowadza do oferty banku produkt dla przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem lub rozwojem swojej działalności eksportowej.

Firmy mogą przeznaczyć środki np. na wybudowanie nowej hali, kupno terenu, linii produkcyjnej lub maszyn. Gwarancja KUKE stanowi zabezpieczenie kredytu do maksymalnie 80 proc. jego wartości. Minimalna wartość kredytu to 5 mln zł, a maksymalna długość spłaty wynosi 14 lat. Dodatkowym warunkiem są obecne lub planowane przychody z działalności eksportowej osiągające 20 proc. w okresie 3 lat.
Umowa została oficjalnie podpisana w siedzibie KUKE przez Członków Zarządu BGK, Włodzimierza Kocona oraz Radosława Kwietnia, a także Prezesa Zarządu KUKE, Janusza Władyczaka i Wiceprezes Zarządu KUKE Katarzynę Kowalską.

Czytaj także: Do końca roku pomoc BGK dla MSP w formie gwarancji transakcji leasingowych >>>

Jednym z filarów strategii BGK jest współpraca i biznes międzynarodowy. Wspieramy polskich przedsiębiorców na ponad 80 rynkach zagranicznych.

„Ten produkt to kolejny element, który pomoże konkurować naszym firmom w światowym handlu” mówi Arkadiusz Zabłoński, dyrektor Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jakie firmy mogą skorzystać z gwarancji?

Z gwarancji mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które już są eksporterami lub w BGK finansują swoje inwestycje krajowe, mające generować eksport.
„BGK jest jednym z naszych najważniejszych partnerów po stronie instytucji finansujących polskich eksporterów. Widzimy ogromny potencjał do współdziałania na rzecz wspierania ich inwestycji w możliwości wytwórcze i innowacje, które zwiększą ich szanse na ekspansję na międzynarodowych rynkach. Skorzystanie z naszej wspólnej oferty na pewno ułatwi im konkurowanie w coraz trudniejszym otoczeniu, ponieważ niewiele państw zapewnia tak szerokie spektrum instrumentów pomocowych zapewniających wsparcie inwestycji również na rodzimym rynku. Oferta jest dostosowana zarówno dla mniejszych, jak i największych przedsiębiorstw, niezależnie od profilu działalności” – powiedział Piotr Maciaszek, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK